Թուրքիան ժողովրդավար պետություն կարող է դառնալ միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հետո. թուրքական սփյուռքի ներկայացուցիչներ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայից հեռացած և Եվրոպայում «Եվրոպայի խաղաղության դեմոկրատական մեջլիս» (ABDEM) հասարակական կազմակերպությունը հիմնած տարբեր էթնիկ խմբերի անդամները Հայաստանում են հարգանքի տուրք մատուցելու 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նրանք ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում կներկայացնեն իրենց պահանջը Թուրքիայի Հանրապետության կառավարությանը` ճանաչել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը և կրել Եղեռնի հետեւանքների պատասխանատվությունը: Լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին տեղեկացրին կազմակերպության անդամները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Եվրոպայի խաղաղության դեմոկրատական մեջլիս»-ի նախագահ, ազգությամբ քուրդ Ռոժդա Յիլդիրիմի խոսքով` Թուրքիան պետք է առերեսվի սեփական պատմությանն ու ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: «Մեր կազմակերպությունը Հայաստանում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայ ժողովրդին զորակցելու համար: Մենք այստեղ ենք, որ բողոքենք Թուրքիայի գործած ոճրի դեմ և պայքարենք խաղաղության համար: Մենք ուզում ենք, որ Հայոց ցեղասպանության հարցն ամեն տեղ լսելի լինի ու արդար ձևով լուծվի»,-ասաց Ռոժդա Յիլդիրիմը` հավելելով, որ իրենք Թուրքիայի սփյուռքի կազմակերպություն են, բայց Թուրքիայի ժողովրդավարության համար են պայքարում:
«Մեր գործերից մեկն էլ այն է, որ Թուրքիան ժողովրդավար երկիր դառնա ու առաջինը դա կարող է լինել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելով»,-նշեց նա:
«Եվրոպայի խաղաղության դեմոկրատական մեջլիս»-ի ալեւիական կազմակերպությունների ներկայացուցիչԱլիէքբաֆ Փեկթաշն էլ նշեց, որ Հայաստանում է փոխանցելու աշխարհասփյուռ ալեւիների զորակցությունը հայ ժողովրդին: «Ուրախ ենք, որ Հայաստանում ենք հայերի ցավերը կիսելու համար: Մենք ճանաչում ենք Հայոց ցեղասպանությունը և հայերին զորակցելու համար ենք այստեղ: Թուրիքայի պետությունը պետք է հայերից ներողություն խնդրի ու կատարի այն պահանջները, որ հայերը առաջ են քաշում»,-ասաց Ալիէքբաֆ Փեկթաշը:
Հարցին, թե ինչպես են բանախոսները պատկերացնում ճանաչման դեպքում հայկական հողերի վերադարձը, երբ այնտեղ ապրում են քրդեր ու այլ փոքրամասնություններ, Ռոժդա Յիլդիրիմը պատասխանեց. «Եթե հայերը ուզում են ապրել իրենց հողերում, մենք, քրդեր լինելով, ուզում ենք հայերի հետ միասին ապրել: Մենք անցյալում հայերի հետ ապրել ենք և ուզում ենք ներկայում էլ ապրել»:
«Եվրոպայի խաղաղության դեմոկրատական մեջլիս» (ABDEM) հասարակական կազմակերպությունը հիմնվել է 2013 թվականի մարտի 21-ին: Կազմակերպության կենտրոնը Գերմանիայում է, ունի 57 խմբեր ողջ Եվրոպայում:

Турция может стать демократическим государством лишь признав Геноцид армян: представители турецкой диаспоры
Турция может стать демократическим государством лишь признав Геноцид армян:
представители турецкой диаспоры
Представители разных этнических групп, покинувших Турцию и основавших в Европе общественную организацию «Демократический меджлис мира Европы» (ABDEM), находятся в Армении, чтобы почтить память жертв Геноцида армян 1915 года. 24 апреля в 99-ю годовщину Геноцида армян они придут к мемориалу в Цицернакаберде и озвучат требование к правительству Турции - признать Геноцид армян и понести ответственность за последствия событий 1915 года. Об этом на встрече с журналистами сказали члены ОО.
Как сообщает Арменпресс, по словам председателя ABDEM, курда по национальности Рожда Йилдирима, Турция должна принять собственную историю и признать факт Геноцида армян. «Наша организация находится в Армении, чтобы выразить свою поддержку армянскому народу, пережившему геноцид. Мы находимся здесь, чтобы возвысить своей голос против содеянного Турцией преступления и бороться за мир. Мы хотим, что вопрос Геноцида армян был услышан везде и получил справедливое решение», - сказал он, добавив, что они организация, представляющая турецкую диаспору, но борются за демократию в Турции.
Представитель той же организации, по национальности турок Али Экбаф Пекташ отметил, что в Армении он выразит поддержку армянскому народу от имени всех алевинов. «Мы рады, что находимся в Армении и можем разделить боль армян. Мы признаем Геноцид армян и находимся здесь, чтобы выразить вам свою поддержку. Турецкое государство должно попросить прощения у армян и выполнить те требования, которые предъявляют им армяне», - сказал он.
На вопрос, как члены этой организации представляют себе возращение армянских земель в случае признания Геноцида армян, ведь сегодня там  живут курды и другие нацменьшинства, Рожда Йилдирим ответил: «Если армяне хотят жить на своей земле, то мы, будучи курдами, хотим жить рядом с армянами. Мы и в прошлом жили с армянами и хотим жить с ними и сейчас».
ОО «Демократический меджлис мира Европы (ABDEM) была основана 21 марта 2013 года. Центр этой организации действует в Германии, имеет 57 групп по всей Европе.