Հայ դատը ԱՄՆ-ից պահանջում է կասեցնել 2015-ին Ադրբեջանին ռազմական օգնության հատկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակառակորդի դիպուկահարի կողմից հայ զինծառայող Կարեն Գալստյանի սպանության հետ կապված` Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբն ակտիվացրել է Բաքվին ամերիկյան ռազմական օգնության տրամադրումըկասեցնելու ջանքերը:«Ադրբեջանի կողմից մի քանի ժամ առաջ, ԼՂ սահմանին մեկ այլ հայ զինծառայող Կարեն Գալստյանի սպանությունն ընդգծում է այն հրատապ անհրաժեշտությունը, որ մեր Կոնգրեսը պետք է կասեցնի ԱՄՆ ռազմական օգնությունը, քանի դեռ Բաքուն չի դադարեցրել հարձակումները, ամբողջովին չի հրաժարվել բռնությունից և ստանձնել տարածաշրջանային հակամարտության խաղաղ կարգավորումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նշվում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:
Ամերիկահայերին կոչ է արվել նույն պահանջով խնդիր-դիմումագրեր հղել ԱՄՆ Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի իրենց կոնգրեսականներին, ովքեր պատասխանատու են 2015 ֆինանսական տարվա նախագծի կազմման համար` հորդորելով չեղարկել Ադրբեջանին հատկացվելիք ամերիկյան ռազմական օգնությունը:
ԼՂՀ ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հունվարի 28-ին հակառակորդի դիպուկահարի կողմից արձակված գնդակից գլխի հատվածում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացելզինծառայող, 1994թ. ծնված Կարեն Գագիկի Գալստյանը: Միջադեպի հետ կապված մանրամասները պարզելու համար տարվում է քննություն:

ANCA demands USA to eliminate military aid to Azerbaijan in 2015
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. “Azerbaijan's most recent unprovoked killing, just a few hours ago, of yet another Armenian –Karen Galstyan, along the Nagorno Karabakh border underscores the urgent need for our Congress to suspend U.S. military aid until Baku cease its attacks, fully renounces violence, and commits to the peaceful resolution of regional conflicts,” “Armenpress” reports that this is stated in Facebook note of Armenian National Committee ofAmerica.
An appeal is made to the American-Armenians to call Members of the U.S. House and Senate panels responsible for writing the Fiscal Year 2015 bill to ask them to eliminate American aid to the Azerbaijani military.
On January 28 soldier Karen G. Galstyan (born in 1994) was killed by an Azerbaijani sniper in the military position of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic located in the Northern direction. Karen G. Galstyan died from a lethal gunshot wound he received in the area of his head. An investigation has been launched to reveal the details of the incident.