Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ Հայաստանի որոշման մասին
ՄՈՍԿՎԱ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին աշխատանքային այց կատարեց Ռուսաստանի Դաշնություն: Սարգսյանը և Պուտինը գոհունակությամբ նշեցին Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխգործակցության դրական դինամիկան քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային-հումանիտար, ռազմական ու ռազմաքաղաքական ոլորտներում և հաստատեցին հավատարմությունը 1997թ. օգոստոսի 29-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև կնքված՝ Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրում և 2006թ. սեպտեմբերի 26-ին ստորագրված՝ 21-րդ դարին միտված Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագրում ամրագրված սկզբունքներին: Բանակցությունների ընթացքում պետությունների ղեկավարները համակողմանիորեն քննարկեցին երկկողմ դաշնակցային գործընկերության ներկա վիճակն ու հեռանկարները, արտաքին քաղաքական փոխգործակցության հարցերը: Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահները հաստատեցին իրենց հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծմանը բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների հետ համատեղ աշխատանքի ձևաչափով, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների իրավահավասարություն և ինքնորոշման իրավունքի՝ մեկ ամբողջության կազմող սկզբունքների հիման վրա: Տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքի համատեքստում նշվեց կողմերի փոխադարձ պատրաստակամությունը ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության հետագա ամրապնդման և փոխգործակցության կատարելագործման հարցում: Երկու երկրների նախագահներն առանձին հայտարարությամբ հաստատեցին Հայաստանի և Ռուսաստանի վճռականությունը Եվրասիական տարածքում տնտեսական ինտեգրման գործընթացները զարգացնելու հարցում:
Արտահայտվեց երկու երկրների պատրաստակամությունը Հայաստանի տնտեսության արդիականացմանն ու դիվերսիֆիկացմանը և երկրի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված երկկողմ ծրագրերի գործնական իրականացման հարցում: Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահները նշեցին ներկայումս գործող Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգմանն ուղղված աշխատանքների, ինչպես նաև նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման նախագծի կարևորությունը: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց Ռուսաստանից Հայաստան էներգակիրների մատակարարման հարցում: Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարներն ընդգծեցին ենթակառուցվածքային ծրագրերի, այդ թվում նաև երկաթուղային հաղորդակցության, ինչպես նաև նոր լոգիստիկ և հաղորդակցման ուղիների իրագործման ուղղությամբ համատեղ ջանքերը շարունակելու կարևորությունը: Շեշտադրվեց Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև մինչև 2020 թվականը երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության ծրագրի լիարժեք հետևողական իրագործման կարևորությունը, որի կապակցությամբ երկու երկրների ճյուղային գերատեսչություններին տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, 2013 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Ս. Ա. Սարգսյանը և Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վ. Վ. Պուտինը հաստատեցին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության նպատակադրումը եվրասիական տարածքում տնտեսական ինտեգրման գործընթացների հետագա զարգացման ուղղությամբ: Այդ համատեքստում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Ս. Ա. Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության որոշման և այդ նպատակով անհրաժեշտ կատարելիք քայլերը ձեռնարկելու մասին, իսկ հետագայում՝ Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու վերաբերյալ: Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վ. Վ. Պուտինն իր աջակցությունը հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության այդ որոշմանը և հայտնեց այդ գործընթացին համակողմանիորեն աջակցելու՝ Ռուսական կողմի պատրաստակամությունը: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Ս. Ա. Սարգսյան Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վ. Վ. Պուտին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ մամլո ասուլիսի ժամանակ
«Մեծարգո՛ Վլադիմիր Վլադիմիրի, ԶԼՄ-ների հարգելի՛ ներկայացուցիչներ, Ցանկանում եմ սկսել Վլադիմիր Վլադիմիրովիչին ուղղված շնորհակալության խոսքով` հենց նոր ավարտված բանակցությունների բաց, վստահության մթնոլորտի և հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված պայմա-նավորվածությունների համար: Ինչպես քիչ առաջ ասվեց, մեր հարաբերություններին բնորոշ կառուցողական մթնոլորտում ՌԴ նախագահի հետ քննարկեցինք մեր երկրների դաշնակցային գործընկերության հիմնական հարցերը` քաղաքական, առևտրատնտեսական, էներգետիկ, ռազմատեխնիկական, հումանիտար և այլ ոլորտներում: Բնականաբար խոսեցինք տարածաշրջանային խնդիրների և ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման մասին: Ես ևս մեկ անգամ հաստատեցի խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու Հայաստանի պատրաստակամությունը` մեկ ամբողջություն կազմող` ազգերի ինքնորոշման, ուժի և դրա սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա: Ես վերահաստատեցի մեր պատրաստակամությունը շարունակել ճգնաժամից ելքի ուղիների որոնումը` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ հայտարարություններում արտացոլված կարգավորման սկզբունքների և տարրերի հիման վրա: Մեր այսօրվա բանակցությունների հիմնական թեմաներից մեկը Հայաստանում ենթակառուցվածքային վերափոխումների ապահովման անհրաժեշտությունն էր, մեր տնտեսության արդիականացման ու դիվերսիֆիկացիայի ապահովումն էր, որտեղ Ռուսաստանը ներկայացված է բազմաթիվ ձեռնարկություններով: Մանրամասնորեն կանգ առանք մեր փոխգործակցության հորիզոններն ընդլայնող հեռանկարային ուղղությունների վրա: Դա և՛ ռազմատեխնիկական համագործակցությունն է, և՛ վառելիքաէներգետիկ համալիրը՝ ներառյալ միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությունը, տրանսպորտի և հաղորդակցությունների բնագավառի խնդիրները: Մենք հանգամանալի քննարկում անցկացրեցինք նաև եվրասիական ինտեգրացիայի հարցերի վերաբերյալ, և ես հաստատեցի Հայաստանի ցանկությունը՝ միանալու Մաքսային միությանը և ներգրավվելու Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման գործընթացում: 20 տարի առաջ Հայաստանը Ռուսաստանի և ԱՊՀ այլ երկրների հետ գործընկերությամբ ձևավորեց իր ռազմական անվտանգության համակարգը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ձևաչափում: Այս տասնամյակների ընթացքում համակարգն ապացուցել է իր կենսունակությունը և արդյունավետությունը: Այժմ ՀԱՊԿ-ի մեր գործընկերները ձևավորում են տնտեսական փոխգործակցության նոր հարթակ: Ես քանիցս ասել եմ, որ գտնվելով ռազմական անվտանգության մի համակարգում, անհնար է և անարդյունավետ մեկուսանալ համապատասխան աշխարհատնտեսական տարածքից: Սա ռացիոնալ որոշում է, այս որոշումը բխում է Հայաստանի ազգային շահերից: Այս որոշումը եվրոպական կառույցների հետ մեր երկխոսությունից հրաժարում չէ: Այս տարիների ընթացքում Հայաստանը, եվրոպական գործընկերների աջակցությամբ, անցկացրել է լուրջ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ: Եվ այսօրվա Հայաստանը, այս իմաստով, շատ ավելի արդյունավետ և մրցակցային պետություն է, քան տարիներ առաջ: Մենք մտադիր ենք ապագայում եւս շարունակելու բարեփոխումները:
Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, մեր բանակցությունների արդյունքները արտացոլված են Վլադիմիր Վլադիմիրովիչի հետ քիչ առաջ ստորագրած մեր համատեղ հայտարարություններում: Վստահ եմ, որ մեր բոլոր պայմանավորվածությունների իրականացումը նոր շունչ կհաղորդի ռազմավարական դաշնակցային գործընկերությանը: Վլադիմիր Վլադիմիրի, Շնորհակալ եմ ջերմ ընդունելության և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համար»:

MOSCOW, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS: President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan paid a working visit to Moscow on September 3 on invitation of Russian Federation President Vladimir Putin. Presidents Sargsyan and Putin mentioned with satisfaction the positive dynamic of Armenian-Russian cooperation in political, trade-economic, cultural-humanitarian, military spheres and confirmed loyalty to the principles enshrined in treaty “About friendship, cooperation and mutual support” signed on August 29, 1997 and declaration “About strategic cooperation between Republic of Armenia and Russian federation aimed to 21st century” signed on September 26, 2006. During the negotiations the heads of the states discussed the current level of bilateral strategic partnership and its prospects, issues relating to foreign policy cooperation. The Presidents confirmed their loyalty to Nagorno-Karabakh conflict peaceful settlement in format of joint work with OSCE Minsk Group Co-Chairs, on the base of one principle formed from retraining from threat or use of force, Territorial integrity of states, equal rights and self-determination of people. In the context of joint work directed to regional stability and security was mentioned the mutual readiness of sides in further expansion of cooperation in a number of fields. The Presidents of two countries with a separate statement confirmed Armenia’s and Russia’s determination in developing integration processes in Eurasian territory.
The readiness of two countries of practical implantation of joint programs directed to strengthening energy security of Armenia, modernization and diversification of its economy was expressed. Armenian and Russian Presidents highlighted the importance of continuation of joint efforts in direction of implementation of infrastructure programs including railway connection as well as new logistic and communication ways. The importance of full realization of long-term economic cooperation program till 2020 between Armenia and Russia was stressed.
“Armenpress” was informed from public relations and information department of Armenian President’s office that in result of negotiations on September 3, 2013 in Moscow Presidents Sargsyan and Putin confirmed the aim of the Republic of Armenia and Russian Federation in direction of further development of economic integration processes in Eurasian territory. Int hat context President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan announced about Armenia’s decision to join Customs Union and necessity of implementation corresponding steps for that aim and in future about participating in formation of Eurasian economic union. President of Russian Federation Vladimir Putin expressed his support to the abovementioned decision of Armenia and informed about readiness of Russian side to support the process.
Speech of Armenian President Serzh Sargsyan during press conference on results of negotiations with Russian President Vladimir Putin:
“Honorable Mister President, respectable representatives of media, I want to begin with gratitude word directed to Mister Putin for just ended open negotiations, atmosphere of confidence and arrangements directed to further development of Armenian-Russian relations. As it was said inconstructive atmosphere together with Russian President we discussed the main issues of strategic partnership of our countries – in political, trade-economic, energy, humanitarian and other fields. Naturally we spoke about regional issues and settlement of Nagorno-Karabakh conflict. I confirmed once more Armenia’s readiness to settle the conflict exclusively peacefully on the base of principles of self-determination of people, retraining from threat or use of force, Territorial integrity of states. I re-confirmed our readiness to continue looking for solutions from crises on the base of settlement principles and elements reflected in joint statements of Russian, American and French Presidents. One of main topics of our negotiations was the necessity of infrastructure reforms in Armenia, securing modernization and diversification of oru economy where Russia is represented with many enterprises. We discussed in details on prospective directions of our cooperation. We also discussed issues relating Eurasian integration and I confirmed Armenia’s wish to join Customs Union and be involved in the process of formation of Eurasian economic union. 20 years ago Armenia together with Russia and other CIS member states formed its military security system in format of Collective security treaty. During these decades the system approved its vitality and efficiency. Today our CSTO partners form new platform of economic cooperation. I have said many times that being in a same system of military security it is impossible to isolate yourself from corresponding geo-economic territory. This is a rational decision and it comes from interests of the Republic of Armenia. This decision is not refusal from dialogue with European organizations. During these years Armenia in support of its European partners held serious institutional reforms. Nowadays Armenia in this sense is much more efficient and competitive country as it was several years ago. Ladies and gentlemen the results of our negotiations are reflected in our joint statements signed with Vladimir Putin several minutes ago. I am sure that realization of all arrangements will give new impetus to strategic allied partnership. Mister President I am grateful for warm receiption and made arrangements”.