Հրեա իրավապաշտպանը համոզված է` Հոլոքոստը տեղի չէր ունենա, եթե Հայոց ցեղասպանությունը կանխվեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլոքոստը տեղի չէր ունենա, եթե Հայոց ցեղասպանությունը կանխվեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ֆրանսիական La Liberation-ին տված հարցազրույցում նման տեսակետ է հայտնել հրեա իրավապաշտպան, «Հարգանք` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին» գրքի համահեղինակ Սերժ Կլարսֆելդը` որպես իր դիտարկման հավաստումմեջբերելով Հիտլերի հայտնի արտահայտությունը` «Ով է հիմա հիշում հայերին»:
Գիտնականի կարծիքով` միայն այն փաստը, որ Հոլոքոստի ժխտումը Ֆրանսիայում քրեորեն պատժելի է, արդեն պարտադրում է, որ նույնն արվի Հայոց ցեղասպանության հարցում:
Թերթի այն հարցին, թե, այնուամենայնիվ, կան պատմաբաններ, ովքեր հայերի ջարդերը ցեղասպանություն չեն համարում, արդյոք պետք չէ նրանց էլ լսել, Կլարսֆելդը պատասխանել է «պատմաբանները հաճախ իրենք էլ չեն ցանկանում առերեսվել պատմության հետ, սակայն այս պարագայում ևս ոչինչ չի խանգարում նրանց լուրջ հետազոտություններ անել»:
Իրավապաշտպանի խոսքով` ֆրանսիական խորհրդարանն այս կերպ ուղենշում է այն բարոյական նշաձողը, որ սահմանվում է քաղաքական դաշտում:«Այսուհետ դատավորները դատելու են հիմնվելով ոչ թե պատմության վրա, այլ` օրենքի»,- ասել է Կլարսֆելդը:

Holocaust would not take place if Armenian Genocide was prevented: Jewish human rights
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS: The Holocaust would not take place if the Armenian Genocide was prevented, Jewish ombudsman, co-author of "Respect for Memory of Armenian Genocide Victims" book Serge Klarsfeld said in an interview with La Liberation French newspaper, citing Hitler's well-known phrase - "Who remembers the Armenians now?"
According to the scientist, only the fact that denial of the Holocaust is criminally punishable in France obligates to do the same in the issue of the Armenian genocide, Armenpress reports.
In answer to the newspaper's question that, nevertheless, there are historians who do not consider the Armenian pogroms a genocide, Serge Klarsfeld said: "Very often historians themselves do not want to face the history, but in this case nothing impedes to carry out serious studies."
According to the human rights defender, in this way the French Parliament indicates a moral landmark in the field of politics. "Hereafter judges will do their work not on the basis of history but law," said Serge Klarsfeld.