სომხეთისა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების ეკონომიკის მინისტრებმა ეკონომიკური თანამშრომლობის ფართო დღის წესრიგი განიხილეს
სომხეთის ეკონომიკის მინისტრი გევორგ პაპოიანი დუბაიში არაბთა გაერთიანებული საამიროების ეკონომიკისა და ტურიზმის მინისტრს, აბდულა ბინ თუქ ალ-მარის შეხვდა.
შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდა ინვესტიციების მხარდაჭერის ცენტრის ფონდის დირექტორი გოჰარ აბაჯიანი.
„არმენპრესის“ ცნობით, ეკონომიკის სამინისტროდან იუწყებიან, რომ შეხვედრისას სომხეთ-არაბთა გაერთიანებულ საამიროებს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის ფართო დღის წესრიგი განიხილეს, კერძოდ, სომხეთში საწარმოო და რეგიონული სადისტრიბუციო ცენტრების შექმნის, ერთობლივი ლოგისტიკური ჰაბების განვითარების, აგრეთვე სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავებისა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების კომპანიებისთვის წარმოების ორგანიზების შესაძლებლობები.
ყურადღება გამახვილდა მწვანე წყალბადის წარმოებისა და განახლებადი ენერგეტიკის სფეროებში თანამშრომლობის პერსპექტივებზეც. აზრები გაიცვალა ტურიზმის, მასპინძლობისა და საინვესტიციო სექტორებში თანამშრომლობის გაღრმავების შესახებ.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს დროებითი რწმუნებული ვარდგეს ჰოვსეფიანი, დუბაიში სომხეთის რესპუბლიკის გენერალური კონსული არტაკ ავეტისიანი და არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში სომხეთის ელჩის მრჩეველი ეკონომიკურ საკითხებში ჰაიკ მხითარიანი.

Министры экономики Армении и ОАЭ обсудили широкий круг вопросов экономического сотрудничества
Министр экономики Армении Геворг Папоян встретился с министром экономики и туризма ОАЭ Абдуллой бин Туком Аль Марри в Дубае.
Во встрече приняла участие также директор Фонда поддержки инвестиций Гоар Абаджян.
По сообщению Арменпресс со ссылкой на Министерство экономики, в ходе встречи обсуждался широкий круг вопросов экономического сотрудничества РА-ОАЭ, в частности, создание производственных и региональных распределительных центров в Армении, развитие совместных логистических хабов, а также возможности переработки армянской сельскохозяйственной продукции и организации производства продукции под собственной торговой маркой для компаний ОАЭ.
Стороны также затронули перспективы сотрудничества в области производства «зеленого» водорода и возобновляемой энергетики. Они обменялись мнениями об углублении сотрудничества в сфере туризма, гостиничного бизнеса и инвестиций.
На встрече также присутствовали временный поверенный в делах посольства Армении в ОАЭ Вардгес Овсепян, генеральный консул Республики Армения в Дубае Артак Аветисян и советник по экономическим вопросам посла Армении в ОАЭ Айк Мхитарян.