სომხეთისა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების ეკონომიკის მინისტრებმა ეკონომიკური თანამშრომლობის ფართო დღის წესრიგი განიხილეს
სომხეთის ეკონომიკის მინისტრი გევორგ პაპოიანი დუბაიში არაბთა გაერთიანებული საამიროების ეკონომიკისა და ტურიზმის მინისტრს, აბდულა ბინ თუქ ალ-მარის შეხვდა.
შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდა ინვესტიციების მხარდაჭერის ცენტრის ფონდის დირექტორი გოჰარ აბაჯიანი.
„არმენპრესის“ ცნობით, ეკონომიკის სამინისტროდან იუწყებიან, რომ შეხვედრისას სომხეთ-არაბთა გაერთიანებულ საამიროებს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის ფართო დღის წესრიგი განიხილეს, კერძოდ, სომხეთში საწარმოო და რეგიონული სადისტრიბუციო ცენტრების შექმნის, ერთობლივი ლოგისტიკური ჰაბების განვითარების, აგრეთვე სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავებისა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების კომპანიებისთვის წარმოების ორგანიზების შესაძლებლობები.
ყურადღება გამახვილდა მწვანე წყალბადის წარმოებისა და განახლებადი ენერგეტიკის სფეროებში თანამშრომლობის პერსპექტივებზეც. აზრები გაიცვალა ტურიზმის, მასპინძლობისა და საინვესტიციო სექტორებში თანამშრომლობის გაღრმავების შესახებ.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს დროებითი რწმუნებული ვარდგეს ჰოვსეფიანი, დუბაიში სომხეთის რესპუბლიკის გენერალური კონსული არტაკ ავეტისიანი და არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში სომხეთის ელჩის მრჩეველი ეკონომიკურ საკითხებში ჰაიკ მხითარიანი.

Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan met with UAE Minister of Economy and Tourism Abdulla Bin Touq Al Marri in Dubai.
Gohar Abajyan, CEO of Enterprise Armenia, Acting Chargé d’Affaires of the Embassy of Armenia in the UAE Vardges Hovsepyan, Consul General of Armenia in Dubai Artak Avetisyan, and Economic Adviser to the Ambassador of Armenia to the UAE Hayk Mkhitaryan were also present at the meeting.
The Ministry of Economy said that the meeting discussed a broad agenda of Armenia-UAE economic cooperation, particularly the possibilities of establishing production and regional distribution centers in Armenia, developing joint logistics hubs, as well as organizing the processing of Armenian agricultural products and private-label production for UAE companies.
The prospects for cooperation in the production of green hydrogen and renewable energy were also addressed. Views were exchanged on deepening cooperation in the fields of tourism, hospitality, and investment.