გევორგ პაპოიანმა და დეივიდ ალენმა აშშ-ის მიერ სომხეთისთვის საბაზრო ეკონომიკის მქონე ქვეყნის სტატუსის მინიჭების პროცესი განიხილეს
სომხეთის ეკონომიკის მინისტრმა გევორგ პაპოიანმა 23 ივლისს სომხეთში აშშ-ის საქმეთა დროებითი რწმუნებული დეივიდ ალენი და აშშ-ის საელჩოს ეკონომიკური და სავაჭრო განყოფილების ხელმძღვანელი ედვარდ აიკლერი მიიღო.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სომხეთის ეკონომიკის სამინისტრო ავრცელებს.
შეხვედრისას მხარეებმა დაადასტურეს, რომ სომხეთსა და აშშ-ის შორის ეკონომიკური თანამშრომლობა დინამიკურად ვითარდება და აღნიშნეს ბოლო პერიოდში დაფიქსირებული დადებითი პროგრესი.
ასევე განიხილეს აშშ-ის მიერ სომხეთისთვის საბაზრო ეკონომიკის მქონე ქვეყნის სტატუსის მინიჭების პროცესთან დაკავშირებული საკითხები.
მინისტრმა რწმენა გამოთქვა, რომ ჩამოყალიბებული ეფექტიანი თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს პროცესის თანმიმდევრულ დაწინაურებასა და ორმხრივი ინტერესის შემცველი ეკონომიკური დღის წესრიგის შემდგომ განვითარებას.
აშშ-ის მიერ რომელიმე ქვეყნისთვის „საბაზრო ეკონომიკის მქონე ქვეყნის“ (Market Economy Status, MES) სტატუსის მინიჭება ნიშნავს, რომ ვაშინგტონი ოფიციალურად აღიარებს, რომ ამ ქვეყნის ეკონომიკაში ფასები და ხარჯები ძირითადად საბაზრო მექანიზმებით ყალიბდება და არა სახელმწიფოს პირდაპირი კონტროლით. ამ სტატუსს შეუძლია გააუმჯობესოს ქვეყნის საინვესტიციო რეპუტაცია, გააადვილოს ზოგიერთი მწარმოებლის გასვლა აშშ-ის ბაზარზე, შეამციროს ანტიდემპინგურ საქმეებზე დამატებითი საბაჟო გადასახადების რისკი და აჩვენოს, რომ აშშ მოცემული ქვეყნის ეკონომიკურ სისტემას მეტად საბაზროდ მიიჩნევს.

Геворг Папоян и Дэвид Аллен обсудили процесс предоставления Соединенными Штатами Армении статуса страны с рыночной экономикой
Министр экономики Армении Геворг Папоян 23 июля принял временного поверенного в делах США в Армении Дэвида Аллена и главу экономического и торгового отдела посольства США Эдварда Айклера.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Министерство экономики РА, в ходе встречи стороны подтвердили, что экономическое сотрудничество между Арменией и США развивается динамично, отметив позитивный прогресс, достигнутый в последнее время.
Также обсуждались вопросы, касающиеся процесса предоставления Соединенными Штатами Армении статуса страны с рыночной экономикой (СРЭ).
Министр выразил уверенность, что установленное эффективное партнерство будет способствовать последовательному продвижению процесса и дальнейшему развитию экономической повестки, представляющей взаимный интерес.
Присвоение США какой-либо стране статуса СРЭ (Market Economy Status, MES) означает, что Вашингтон официально признает, что цены и издержки в экономике этой страны определяются в основном рыночными механизмами, а не прямым государственным контролем. Этот статус может улучшить инвестиционную репутацию страны, облегчить доступ на рынок США для определенных производителей, снизить риск введения дополнительных пошлин в антидемпинговых делах и продемонстрировать, что США считают экономическую систему страны более ориентированной на рынок.