ვრაზიულ ეკონომიკურ კავშირდან გამოსვლის გადაწყვეტილების მიღება მხოლოდ სომხეთს შეუძლია - ფაშინიანი
ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში სომხეთის სტატუსის საკითხის განხილვა მხოლოდ სომხეთს შეუძლია. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა.
ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში სომხეთის წევრობის თემაზე საუბრისას, ფაშინიანმა აღნიშნა, რომ კავშირის რეგულაციებით, წევრი ქვეყნის გასვლის შესახებ გადაწყვეტილება მხოლოდ თავად ამ სახელმწიფომ შეიძლება მიიღოს.
„ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში სტატუსის საკითხის განხილვა, ორგანიზაციის რეგულაციების თანახმად, მხოლოდ სომხეთს შეუძლია. ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირის წევრს მხოლოდ თავად შეუძლია გადაწყვიტოს გასვლა, სხვა პროცედურა არ არსებობს. ჩვენ შეგვიძლია ნებისმიერი საკითხი განვიხილოთ და, ვვარაუდობ, რომ ჩვენს პარტნიორებს შეიძლება გაუჩნდეთ კითხვები, ჩვენ კი ყველა კითხვას მოთმინებით ვუპასუხებთ“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
უფრო ადრე, რუსეთის ფედერაციის ვიცე-პრემიერმა ალექსეი ოვერჩუკმა „ტასს“-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ 29 მაისს ასტანაში დაგეგმილ ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის უმაღლესი საბჭოს სხდომაზე წევრი ქვეყნების ლიდერები კავშირში სომხეთის სტატუსის საკითხს განიხილავენ.

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that only Armenia can discuss or decide its membership status in the Eurasian Economic Union (EAEU).
He emphasized that a member state alone has the authority to leave the union, and there is no other procedure, following comments by Russia that Armenia’s status in the EAEU would be discussed at the upcoming summit.
“Under the regulations of the EAEU, only Armenia can discuss its membership status in the union. A member state alone can decide to leave; there is no other procedure. We can discuss any questions that arise, and I assume our partners may have some, and we will respond to all of them patiently,” the Prime Minister said at a press briefing.
Earlier, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk told TASS in an interview that Armenia’s status in the EAEU would be discussed at a May 29 summit amid the country’s EU integration moves.