ვრაზიულ ეკონომიკურ კავშირდან გამოსვლის გადაწყვეტილების მიღება მხოლოდ სომხეთს შეუძლია - ფაშინიანი
ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში სომხეთის სტატუსის საკითხის განხილვა მხოლოდ სომხეთს შეუძლია. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა.
ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში სომხეთის წევრობის თემაზე საუბრისას, ფაშინიანმა აღნიშნა, რომ კავშირის რეგულაციებით, წევრი ქვეყნის გასვლის შესახებ გადაწყვეტილება მხოლოდ თავად ამ სახელმწიფომ შეიძლება მიიღოს.
„ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში სტატუსის საკითხის განხილვა, ორგანიზაციის რეგულაციების თანახმად, მხოლოდ სომხეთს შეუძლია. ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირის წევრს მხოლოდ თავად შეუძლია გადაწყვიტოს გასვლა, სხვა პროცედურა არ არსებობს. ჩვენ შეგვიძლია ნებისმიერი საკითხი განვიხილოთ და, ვვარაუდობ, რომ ჩვენს პარტნიორებს შეიძლება გაუჩნდეთ კითხვები, ჩვენ კი ყველა კითხვას მოთმინებით ვუპასუხებთ“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
უფრო ადრე, რუსეთის ფედერაციის ვიცე-პრემიერმა ალექსეი ოვერჩუკმა „ტასს“-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ 29 მაისს ასტანაში დაგეგმილ ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის უმაღლესი საბჭოს სხდომაზე წევრი ქვეყნების ლიდერები კავშირში სომხეთის სტატუსის საკითხს განიხილავენ.

Только Армения может принять решение о выходе из ЕАЭС - Пашинян
Только Армения может обсуждать вопрос о статусе Армении в Евразийском экономическом союзе. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Касаясь темы членства Армении в ЕАЭС, Пашинян отметил, что, согласно уставу союза, решение о выходе государства-члена может принимать только само данное государство.
«Только Армения может обсуждать вопрос о статусе в ЕАЭС в соответствии с уставом ЕАЭС. Только член ЕАЭС может принять решение о выходе, другого процесса нет. Мы можем обсуждать любой вопрос, и я полагаю, что у наших партнеров могут возникнуть вопросы, и мы терпеливо ответим на все вопросы», — сказал премьер-министр.
Ранее заместитель премьер-министра Российской Федерации Алексей Оверчук заявил в интервью ТАСС, что на заседании Высшего совета ЕАЭС, которое состоится в Астане 29 мая, главы государств-членов обсудят вопрос о статусе Армении в союзе.