ჩვენ ავაშენეთ დიდი ევროპა და სომხეთმა ჩვენთან ერთად გამოიარა სწორედ ეს გზა - მაკრონი
ევროპა უნდა არსებობდეს ისტორიულ და გეოგრაფიულ, და არა მხოლოდ ინსტიტუციურ ჩარჩოებში. სომხეთს კი სწორედ ევროპული ისტორია აქვს.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანთან შეხვედრის შემდეგ გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რითაც უპასუხა ჟურნალისტის კითხვას ევროკავშირში ინტეგრაციისა და დიდი ევროპის ნაწილად გახდომის შესახებ სომხეთის პერსპექტივებზე.
„ბუნებრივია, ევროკავშირი მნიშვნელოვან როლს ასრულებს, როდესაც ევროპაზე ვსაუბრობთ - თავისი სიძლიერით, სირთულით, ინტეგრაციის ხარისხით. მაგრამ ამით ყველაფერი არ შემოიფარგლება. ევროპა ასევე არის გეოგრაფია, ისტორია, ცივილიზაცია. შეგვიძლია დავაფიქსიროთ, რომ სომხეთს სწორედ ევროპული ისტორია აქვს. ევროპული პოლიტიკური გაერთიანება კი სწორედ ამ დიდი ევროპის აღიარებაა“, - განაცხადა საფრანგეთის პრეზიდენტმა.
მისი თქმით, აქ არსებითია საერთო საფუძვლების მშენებლობა. მაკრონმა გამოთქვა რწმენა, რომ როდესაც საქმე ეხება თავდაცვას, უსაფრთხოებას, ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლას, ენერგეტიკასა და დემოკრატიული რეგიონების დაცვას, სწორედ ამაშია ევროპული თანამეგობრობის მთელი აზრი.
„როგორც ევროპული, ისე სამხრეთკავკასიური რეგიონები წარსულში იმპერიების მსხვერპლნი გამხდარან. ევროკავშირის მშენებლობით დასავლეთ ევროპამ თითქოს იმუნიტეტი შეიძინა ყოველივე ამის წინააღმდეგ, 90-იანი წლებიდან კი მას ცენტრალური ევროპის ქვეყნებიც შეუერთდნენ. ახლა კი ეს არის საერთო ემანსიპაცია. უნდა იყოს თუ არა აუცილებლად ინტეგრაცია ან ევროკავშირის გაფართოება? ეს თითოეული ქვეყნის არჩევანზეა დამოკიდებული. ეს ძალიან მომთხოვნი პროცესია. დარწმუნებული ვარ, რომ ჩვენ ამას არ უნდა ველოდოთ. ანუ, სწორედ ამ მომენტიდან, მსოფლიოში არსებული ვითარების გათვალისწინებით, უნდა ვიმოქმედოთ. და სწორედ ასე მოვიქეცით ბოლო წლებში. ჩვენ ავაშენეთ დიდი ევროპა და სომხეთმა ჩვენთან ერთად გამოიარა სწორედ ეს გზა. ევროპული მომავალი სომხეთისთვის ერთადერთია, რომელსაც შეუძლია მშვიდობისა და წონასწორობის გარანტია. ევროპა საერთო პროექტია“, - დაასკვნა მაკრონმა.

Мы построили большую Европу, и Армения прошла этот путь вместе с нами: Макрон
Европа должна существовать в исторических и географических, а не только в институциональных рамках, и у Армении именно европейская история.
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции по итогам встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном сказал президент Франции Эммануэль Макрон, отвечая на вопрос журналиста о перспективах интеграции Армении в ЕС и вхождении в состав «большой Европы».
«Естественно, ЕС играет важную роль, когда мы говорим об Европе — с его мощью, сложностью и степенью интеграции. Но этим всё не ограничивается. Европа — это также география, история и цивилизация. Мы можем констатировать, что у Армении именно европейская история. И Европейское политическое сообщество — это как раз и есть признание этой большой Европы», — сказал президент Франции.
По его словам, суть здесь заключается в построении общих основ. Макрон выразил убеждение, что когда речь идет о защите, безопасности, борьбе с трафикингом, энергетике и защите демократических регионов — именно в этом и состоит весь смысл европейского сообщества.
«Как европейский, так и южнокавказский регионы в прошлом становились жертвами империй. С созданием ЕС Западная Европа словно обрела иммунитет против всего этого, а с 90-х годов к этому присоединились и страны Центральной Европы. И сейчас это — общая эмансипация. Должна ли это быть обязательно интеграция или расширение ЕС? Это зависит от выбора каждой страны. Это очень требовательный процесс.
Я уверен, что мы не должны этого ждать. То есть, учитывая ситуацию в мире, нужно действовать прямо сейчас. И именно так мы и поступали в последние годы. Мы построили большую Европу, и Армения прошла этот путь вместе с нами. Европейское будущее для Армении — единственное, что может гарантировать мир и баланс. Европа — это общий проект», — заключил Макрон.