მოსკოვში სომხეთისა და რუსეთის საგარეო უწყებებს შორის კონსულტაციები გაიმართა
მოსკოვში სომხეთისა და რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროებს შორის გაიმართა კონსულტაციები ორი ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის არსებული დღის წესრიგის შესახებ აფრიკის მიმართულებით.
როგორც „არმენპრესი“ სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაზე დაყრდნობით იტყობინება, შეხვედრას სომხეთის საგარეო უწყების ახლო აღმოსავლეთისა და აფრიკის სამმართველოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი ლევონ პეტროსიანი და რუსეთის საგარეო უწყების აფრიკასთან პარტნიორობის სამმართველოს უფროსი ტატიანა დოვგალენკო უძღვებოდნენ.
თანამოსაუბრეებმა განიხილეს აფრიკის სახელმწიფოებთან, აფრიკის კავშირსა და სხვა რეგიონულ სტრუქტურებთან ურთიერთქმედების განვითარების პერსპექტივები, აფრიკის ქვეყნებთან სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაფართოება და ჰუმანიტარული თანამშრომლობის გაღრმავება, ასევე აფრიკაში არსებული ვითარება და უსაფრთხოების საკითხები.

Consultations between the foreign ministries of Armenia and Russia were held in Moscow on the current agenda of the two countries’ foreign policy in the African direction.
According to a press release issued by Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, the meeting was co-chaired by Levon Petrosyan, Acting Head of the Middle East and Africa Department of Armenia’s Foreign Ministry, and Tatyana Dovgalenko, Head of the Department for Partnership with Africa at Russia’s Foreign Ministry.
The officials discussed prospects for developing cooperation with African states, the African Union, and other regional organizations, as well as expanding trade and economic relations with African countries and deepening humanitarian cooperation. They also addressed the current situation in Africa and related security issues.