სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა და ომანის ტრანსპორტის, კავშირგაბმულობისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების მინისტრმა რიგი საკითხები განიხილეს
ომანში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი 18 მარტს, მასკატში, ომანის სასულთნოს ტრანსპორტის, კავშირგაბმულობისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების მინისტრს, საიდ ბინ ჰამუდ ალ-მავალის შეხვდა.
„არმენპრესის“ ცნობით, სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო იტყობინება, რომ არარატ მირზოიანმა ხაზგასმით აღნიშნა: მიუხედავად იმისა, რომ ვიზიტის მთავარი მიზანი მასკატში სომხეთის რეზიდენტი საელჩოს ოფიციალური გახსნაა, მან ასევე შექმნა კარგი შესაძლებლობა დარგობრივი შეხვედრების ჩასატარებლად.
მოსაუბრეებმა, კერძოდ, განიხილეს ავიაციის, სატრანსპორტო კავშირების სტიმულირების საკითხები და ორივე მხარემ გამოხატა მზადყოფნა ხელი შეუწყოს ერევანი-მასკატის პირდაპირი რეისის დანიშვნას.
რეგიონული კავშირების განვითარების სომხური ხედვის კონტექსტში, საგარეო საქმეთა მინისტრმა წარადგინა ინიციატივა „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ და აღნიშნა, რომ სომხეთი დაინტერესებულია რეგიონული სტაბილურობითა და დინამიკური ეკონომიკური პარტნიორობის სტიმულირებით.
არარატ მირზოიანმა და საიდ ბინ ჰამუდ ალ-მავალიმ ასევე გაცვალეს აზრები საინფორმაციო ტექნოლოგიების, ციფრული ტრანსფორმაციის, ინოვაციური განათლებისა და ხელოვნური ინტელექტის სფეროებში საუკეთესო გამოცდილების გაზიარების შესაძლებლობების შესახებ.

Глава МИД Армении и министр транспорта, связи и информационных технологий Омана обсудили ряд вопросов
В рамках своего официального визита в Оман министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Маскате 18 марта с министром транспорта, связи и информационных технологий Султаната Оман Саидом бин Хамудом Аль-Мавали.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, Арарат Мирзоян подчеркнул, что, хотя главной целью визита было официальное открытие посольства РА в Маскате, он также предоставил хорошую возможность для проведения отраслевых встреч.
Собеседники обсудили, в частности, вопросы развития авиационной и транспортной инфраструктуры, оба подчеркнули готовность содействовать открытию прямого рейса Ереван-Маскат.
В контексте видения Арменией развития региональной транспортной инфраструктуры министр иностранных дел РА представил инициативу «Перекресток мира», подчеркнув заинтересованность Армении в региональной стабильности и развитии динамичного экономического партнерства.
Арарат Мирзоян и Саид бин Хамуд Аль-Мавали также обменялись мнениями о возможностях обмена передовым опытом в области информационных технологий, цифровизации и инновационного образования, а также искусственного интеллекта.