სომხეთი მაღალ შეფასებას აძლევს ირანის მხარდაჭერას ერევანსა და ბაქოს შორის მშვიდობის ინსტიტუციონალიზაციის მიმართულებით: ელჩი ჰაკობიანი
სომხეთი მაღალ შეფასებას აძლევს საერთაშორისო პარტნიორების, მათ შორის ირანის, აქტიურ მხარდაჭერასა და ძალისხმევას ერევანსა და ბაქოს შორის მიღწეული მშვიდობის ინსტიტუციონალიზაციის მიმართულებით.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, როგორც ირანში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩო იუწყება, ამის შესახებ ირანში სომხეთის ელჩმა გრიგორ ჰაკობიანმა განაცხადა ირანულ სააგენტო „თასნიმთან“ მიცემულ ინტერვიუში, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მიმდინარე სამშვიდობო მოლაპარაკებების პროცესზე საუბრისას.
ელჩმა აღნიშნა, რომ ბოლო თვეებში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის პროცესში დაფიქსირდა ძალზე მნიშვნელოვანი განვითარებები, განსაკუთრებით მიუთითა მიმდინარე წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონში სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრების მიერ წინასწარ ხელმოწერილ შეთანხმებაზე „სომხეთის რესპუბლიკასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ“.
ელჩმა ჰაკობიანმა შეახსენა, რომ აღნიშნული დოკუმენტით მხარეებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს ერთმანეთის სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობის, საზღვრების ხელშეუხებლობისა და პოლიტიკური დამოუკიდებლობის აღიარება, 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციის საფუძველზე. ამასთან, მკაფიოდ დაფიქსირდა, რომ მხარეებს არ აქვთ და მომავალშიც არ წარადგენენ ერთმანეთის მიმართ ტერიტორიულ პრეტენზიებს. იმავე დღეს ასევე ხელი მოეწერა სომხეთის, აზერბაიჯანისა და აშშ-ის ლიდერების ერთობლივ დეკლარაციას, რომლითაც მიესალმნენ სამშვიდობო შეთანხმების წინასწარ ხელმოწერას.
„გარდა ამისა, ერევანმა და ბაქომ ერთობლივი მიმართვა წარადგინეს ეუთოს მოქმედ თავმჯდომარეობასთან მინსკის პროცესის სტრუქტურების დაშლის თაობაზე, რაც ოფიციალურად წარმოადგენს კონფლიქტის დასრულების უმაღლესი დონის დადასტურებას. სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ორმხრივი სამართლებრივი ურთიერთობების ფორმირების კონტექსტში მნიშვნელოვანია აღინიშნოს 2024 წლის 30 აგვისტოს სომხეთისა და აზერბაიჯანის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის კომისიებს შორის ხელმოწერილი ერთობლივი საქმიანობის წესდება. ამით მხარეებმა აიღეს ვალდებულება იხელმძღვანელონ 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციით, რომლის შესაბამისადაც სომხეთმა და აზერბაიჯანმა აღიარეს და პატივი სცეს ერთმანეთის ტერიტორიულ მთლიანობასა და არსებული საზღვრების ხელშეუხებლობას. აზერბაიჯანის ქალაქ გაბალაში გამართული მე-12 შეხვედრის შედეგად შეთანხმდნენ, რომ მომდევნო შეხვედრა გაიმართება სომხეთში და დადასტურდა ადრე მიღწეული შეთანხმება სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის კომპლექსური სამუშაოების დაწყების შესახებ ჩრდილოეთ მონაკვეთიდან – სომხეთის, აზერბაიჯანისა და საქართველოს საზღვრების გადაკვეთის წერტილიდან და შემდგომ სამხრეთის მიმართულებით, ჩრდილოეთიდან სამხრეთისკენ, სომხეთსა და ირანის ისლამურ რესპუბლიკას შორის საზღვრამდე,“ – აღნიშნა ელჩმა ჰაკობიანმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ვაშინგტონში მიღწეული სამმხრივი შეთანხმებების ერთ-ერთი საკვანძო მიმართულებაა რეგიონული საკომუნიკაციო გზების განბლოკვაც.
„უკვე დღეს შეგვიძლია დავაფიქსიროთ, რომ ვაშინგტონში სომხეთის, აზერბაიჯანისა და აშშ-ის ლიდერების შეხვედრამ და მისი შედეგად სამშვიდობო შეთანხმების წინასწარმა ხელმოწერამ მნიშვნელოვნად დადებითი ძვრები უზრუნველყო მშვიდობის დღის წესრიგში, არსებითად შეამცირა უსაფრთხოების რისკები და შექმნა ფაქტობრივი მშვიდობის გარემო ჩვენს რეგიონში. ამ კონტექსტში სომხეთი მაღალ შეფასებას აძლევს საერთაშორისო პარტნიორების, მათ შორის მეგობარი ირანის, აქტიურ მხარდაჭერასა და ძალისხმევას სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მიღწეული მშვიდობის ინსტიტუციონალიზაციის მიმართულებით. ჩვენ კვლავ მტკიცედ გვჯერა, რომ საერთაშორისო საზოგადოება გააგრძელებს აზერბაიჯანის წახალისებას, გამოავლინოს აუცილებელი პოლიტიკური ნება და გადადგას ბოლო ნაბიჯი – საბოლოოდ მოაწეროს ხელი სამშვიდობო შეთანხმებას“, – აღნიშნა ელჩმა.
შეგახსენებთ, რომ სომხეთმა და აზერბაიჯანმა 8 აგვისტოს ვაშინგტონში წინასწარ მოაწერეს ხელი სამშვიდობო შეთანხმებას, რის შემდეგაც როგორც სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა, ისე აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა განაცხადეს, რომ ორ ქვეყანას შორის მშვიდობა დამყარდა.
8 აგვისტოს ვაშინგტონში სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა, აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა და აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა ხელი მოაწერეს დეკლარაციას, რომლის მე-4 პუნქტით, კერძოდ, განისაზღვრება:
„სომხეთის რესპუბლიკა იმუშავებს ამერიკის შეერთებულ შტატებთან და ურთიერთშეთანხმებულ მესამე მხარეებთან, რათა განსაზღვროს სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისათვის“ („Trump Route for International Peace and Prosperity“ – TRIPP) საკომუნიკაციო პროგრამის განხორციელების ჩარჩო.“
მოგვიანებით სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ეროვნულ ასამბლეაში განაცხადა, რომ „ტრამპის მარშრუტის“ სამშენებლო სამუშაოების დაწყება დაგეგმილია 2026 წლის მეორე ნახევარში.
„მიმდინარე წლის ბოლომდე ყველა დეტალი ქაღალდზე უნდა იყოს აღწერილი. 2026 წლის პირველ ნახევარში უნდა შევათანხმოთ, ხოლო მეორე ნახევარში უნდა დავიწყოთ სამშენებლო სამუშაოები. ეს არის გეგმა“, – განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.

Армения высоко оценивает поддержку Ирана в институционализации мира между Ереваном и Баку: посол Армении в Иране Григор Акобян
Армения высоко оценивает активную поддержку и усилия международных партнеров, также и Ирана, в деле институционализации мира, достигнутого между Ереваном и Баку.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на сообщение посольства Армении в Иране, об этом в интервью иранскому информационному агентству Tasnim сказал посол Армении в Иране Григор Акобян, говоря о процессе мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном.
Посол выразил уверенность, что в последние месяцы в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном зафиксированы чрезвычайно важные события, указав на соглашение “Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан”, парафированное министрами иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне 8 августа этого года.
Посол Акобян напомнил, что этим документом стороны подтвердили признание суверенитета, территориальной целостности, нерушимости границ и политической независимости на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Кроме того, было четко заявлено, что стороны не предъявляют и не будут предъявлять друг другу никаких территориальных претензий и в будущем. В тот же день лидеры Армении, Азербайджана и США подписали совместную декларацию, в которой приветствовали парафирование мирного соглашения.
“Кроме того, Ереван и Баку подали совместное заявление в председательство ОБСЕ о роспуске структур Минского процесса, что официально стало подтверждением на самом высоком уровне завершения конфликта. В контексте формирования двусторонних правовых отношений между Арменией и Азербайджаном важно отметить подписанное 30 августа 2024 года Положение о совместной деятельности Государственных комиссий по демаркации границ Армении и Азербайджана. В соответствии с ним стороны обязались руководствоваться Алма-Атинской декларацией 1991 года, согласно которой Армения и Азербайджан признают и уважают территориальную целостность друг друга и нерушимость существующих границ. В результате 12-й встречи, состоявшейся в азербайджанском городе Габала, была достигнута договоренность о проведении следующей встречи в Армении, а также отмечена ранее достигнутая договоренность о начале комплексной работы по демаркации государственной границы с северной стороны, от точки пересечения границ Республики Армения, Азербайджана и Грузии, а затем в южном направлении, с севера на юг до границы Республики Армения и Азербайджана с Исламской Республикой Иран”, — представил посол Армении в Иране.
Он подчеркнул, что одним из ключевых направлений трехсторонних соглашений в Вашингтоне является также разблокировка коммуникационных каналов в регионе.
“Уже сегодня мы можем отметить, что встреча лидеров Армении, Азербайджана и США в Вашингтоне и последующее парафирование мирного соглашения обеспечили серьезный позитивный сдвиг в мирной повестке дня, значительно снизив риски для безопасности и сформировав де-факто мирную обстановку в нашем регионе. В этом контексте Армения высоко ценит активную поддержку и усилия международных партнеров, включая дружественный Иран, по институционализации мира, достигнутого между Арменией и Азербайджаном. Мы по-прежнему уверены, что международное сообщество продолжит призывать Азербайджан проявить необходимую политическую волю и сделать заключительный шаг, наконец, подписав мирное соглашение”, — подчеркнул посол.
Армения и Азербайджан парафировали мирное соглашение в Вашингтоне 8 августа. После этого премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев объявили о достижении мира между двумя странами.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев 8 августа подписали в Вашингтоне декларацию, в четвертом пункте которой, в частности, говорится:
“Республика Армения будет сотрудничать с Соединенными Штатами Америки и взаимосогласованными третьими сторонами для определения рамок реализации коммуникационной программы “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания” (Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP)) на территории Республики Армения”.
Позже премьер-министр Республики Армения объявил в Национальном Собрании, что начало закладки “Маршрута Трампа” намечено на вторую половину 2026 года.
“К концу этого года мы должны проработать все детали на бумаге. Мы должны согласовать все в первой половине 2026 года, а начать строительство — во второй половине. Таков план”, — заявил премьер-министр Армении.