სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციის გენერალურ მდივანს შეხვდა
ერევანი, 9 თებერვალი, არმენპრესი. 8 თებერვალს სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი ჰააგაში ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციის (OPCW) გენერალურ მდივანს ფერნანდო არიასს შეხვდა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს. შეხვედრაზე სომხეთსა და ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციას შორის თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ხაზი გაუსვა იმ მნიშვნელობას, რომ სომხეთი ანიჭებს ქიმიური იარაღის კონვენციით გათვალისწინებულ ვალდებულებებს, რაც აისახება ქვეყანაში სომხეთის მიერ დოკუმენტში გაწევრიანების შემდეგ განხორციელებულ საკანონმდებლო რეფორმებში.
OPCW-ის გენერალურმა მდივანმა ფერნანდო არიასმა წარმოადგინა ორგანიზაციის წინაშე არსებული გამოწვევები ბოლო მოვლენების გათვალისწინებით, მათ შორის კონვენციით დადგენილი მანდატის შესრულების კონტექსტში.
მოხდა აზრთა გაცვლა OPCW-ისა და წევრი ქვეყნების ძალისხმევის შესახებ ქიმიური იარაღის განიარაღებისა და გაუვრცელებლობის შესახებ.

YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on February 8 in The Hague met with Fernando Arias, the Director General of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons(OPCW) to discuss partnership.
The Armenian Foreign Minister “emphasized the importance attached by Armenia to the commitments stipulated in the Chemical Weapons Convention, which has been reflected, among others, in the legislative reforms undertaken in the country since Armenia joined the document,” the foreign ministry said in a readout.
Director General Fernando Arias presented the existing challenges facing the organization in the conditions of the latest developments, including in the context of implementing the mandate defined by the convention.
Views were exchanged around the continuous efforts of the OPCW and member states in the direction of disarmament and non-proliferation in the changing world.