სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციის გენერალურ მდივანს შეხვდა
ერევანი, 9 თებერვალი, არმენპრესი. 8 თებერვალს სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი ჰააგაში ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციის (OPCW) გენერალურ მდივანს ფერნანდო არიასს შეხვდა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს. შეხვედრაზე სომხეთსა და ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციას შორის თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ხაზი გაუსვა იმ მნიშვნელობას, რომ სომხეთი ანიჭებს ქიმიური იარაღის კონვენციით გათვალისწინებულ ვალდებულებებს, რაც აისახება ქვეყანაში სომხეთის მიერ დოკუმენტში გაწევრიანების შემდეგ განხორციელებულ საკანონმდებლო რეფორმებში.
OPCW-ის გენერალურმა მდივანმა ფერნანდო არიასმა წარმოადგინა ორგანიზაციის წინაშე არსებული გამოწვევები ბოლო მოვლენების გათვალისწინებით, მათ შორის კონვენციით დადგენილი მანდატის შესრულების კონტექსტში.
მოხდა აზრთა გაცვლა OPCW-ისა და წევრი ქვეყნების ძალისხმევის შესახებ ქიმიური იარაღის განიარაღებისა და გაუვრცელებლობის შესახებ.

Министр ИД Армении встретился с генеральным секретарем Организации по запрещению химического оружия
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 8 февраля в Гааге встретился с генеральным секретарем Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) Фернандо Ариасом.
Как передает «Арменпресс», об том сообщает МИД Армении. На встрече обсуждались вопросы сотрудничества между Арменией и Организацией по запрещению химического оружия. Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность, которую придает Армения обязательствам, закрепленным в Конвенции о запрещении химического оружия, что находит отражение и в законодательных реформах, проведенных в стране с момента присоединения Армении к документу.
Генеральный секретарь ОЗХО Фернандо Ариас представил вызовы, стоящие перед организацией в свете недавних событий, в том числе в контексте выполнения мандата, установленного конвенцией.
Состоялся обмен мнениями об усилиях ОЗХО и государств-членов по разоружению и нераспространению химического оружия.