Երաժշտական ճանապարհորդություն Հայաստան. ռուսական «Երազողները»-ը նախագծի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական ճանաչողական զբոսաշրջային «Моя Планета» հեռուստաալիքը «Երազողները» նոր նախագծի շրջանակում անդրադարձել է Հայաստանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հաղորդումը ներկայացնում է հայկական ավանդույթները, հայկական էթնո-ջազը, ժամանակակից արվեստը:
«Երազողները»-ը նախագծի շրջանակում հերթական ընտրված նամակը երաժիշտ Դինա Մորոզովայինն էր: Նա երազում էր կազմակերպել երաժշտական զբոսաշրջային ճանապարհորդություն: Հերոսուհու ընտրությամբ, հաղորդման խմբագրության ջանքերով հաջորդ հեռուստահաղորդումը նկարահանվել է Հայաստանում: Հաղորդման մեջ նշվում է, որ հայերը համարվում են հնագույն ազգերից մեկը, հետևաբար նրանց մշակույթն ու ավանդույթներն ունեն բազմադարյա պատմություն: Անդրադարձ է կատարվում հայկական երաժշտական գործիքներին, մասնավորապես, դուդուկին: Առանձին խոսվում է Շառլ Ազնավուրի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Շերի (Շերիլին Սարգսյան) մասին: Ճանապարհորդությունը սկսվում է Երևանից, որտեղ հաղորդման հերոսուհին այցելում է հայտնի ջազ ակումբները, այնուհետև լինում է Գառնիում, Գեղարդում, Էջմիածինում և այլ գեղատեսիլ վայրերում: Երաժշտական ուղղվածությամբ հաղորդման շրջանակում չի շրջանցվել հայկական խոհանոցը: Հերոսուհին ներկայացնում է ձմռանն ամենաշատ պահանջված ճաշատեսակները:
Հեռուստահաղորդումը պատրաստվել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատան աջակցությամբ: «Երազողները»-ը նոր նախագիծ է «Моя Планета»-ի եթերում, ինչը օգնում է իրականություն դարձնել զբոսաշրջության հետ կապված ամենանվիրական ցանկությունները:

Музыкальное путешествие в Армению: российский проект “Мечтатели” об Армении
Российский познавательный туристический телеканал “Моя планета” в рамках нового проекта “Мечтатели” обратился к Армении. Как передает Арменпресс, программа представила армянские традиции, армянский этно-джаз, современное искусство.
В рамках проекта “Мечтатели” очередным выбранным письмом оказалось письмо музыканта Дины Морозовой. Он мечтала организовать музыкальное путешествие. По выбору героини, усилиями редакции программы следующая телепередача была снята в Армении. В передаче отмечалось, что армяне считаются одной из древнейших наций, следовательно, их культура и традиции имеют многовековую историю. Рассказали об армянских музыкальных инструментах, в частности, о дудуке. Также о Шарль Азнавуре, Араме Хачатряне, Арно Бабаджаняне, Шер (Шерилин Саркисян). Путешествие начиналось из Еревана, где героиня программы посетила известные джаз-клубы После она побывала в Гарни, в Гегарде, в Эчмиадзине и в других живописных местах Армении. В рамках программы музыкальной направленности не обошли стороной и армянскую кухню. Героиня представила самые востребованные зимние блюда.
Телепередача была подготовлена при содействии посольства Армении в России. “Мечтатели” - новый проект в эфире канала “Моя планета”, она помогает воплотить в жизнь самые сокровенные желания, связанные с туризмом.