Նորշենի միակ բնակչուհին ստացավ ՀՀ վարչապետի շնորհակալագիրն ու դրամական պարգև
ԳՅՈՒՄՐԻ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը մարզխորհրդի տարեվերջյան նիստի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից հայրենի հողին անմնացորդ նվիրումի և երկարամյա անխոնջ աշխատանքի համար Շիրակի մարզի Նորշեն (նախկին՝ Խարկով) գյուղի բնակչուհի Վահանդուխտ Մխիթարի Մելքոնյանին հանձնել է շնորհակալագիր և 500 հազար դրամի պարգև։ Շնորհակալություն հայտնելով` Վահանդուխտ տատիկը խնդրեց բարեկարգել դեպի գյուղ տանող ճանապարհը՝ հաշվի առնելով դրա կարևորությունը։ Պարգևը ստանալուց տատիկն հուզվեց ու նշեց, որ այսպիսի ուշադրության առաջին անգամն է արժանանանում:
Վահանդուխտ Մելքոնյանը սահմանային Նորշեն բնակավայրում ապրում է 60 տարուց ավելի, վերջին տարիներին Նորշենի միակ բնակիչն է, սակայն իրեն մենակ չի զգում; Չնայած արդեն 83 տարեկան է՝ զբաղվում է հողագործությամբ և մեղվապահությամբ:
Գյուղը միանգամից չի դատարկվել, այլ քայլ առ քայլ։ «Սկզբում էր դժվար, հիմա արդեն սովորական է դարձել։ Զբաղվում եմ մեղվապահությամբ ու հողագործությամբ, հյուրերի պակաս էլ չունեմ»,-«Արմենպրես»-ին հայտնեց տատը՝ վստահեցնելով, որ ամենապաշտպանված մարդն է իրեն զգում՝ գյուղը ռուս ու հայ սահմանապահների հսկողության տակ է։
Նորշենը, շատ մոտ գտնվելով Անիին, հրաշալի դիտակետ է։ Սահմանային այս գյուղը մտնելու համար անհրաժեշտ է հատուկ թույլտվություն սահմանապահ ջոկատից, որը ստանալը երկարատև գործընթաց է։ Լքված գյուղի միակ պահապանը Վահանդուխտ տատն է:

Единственная жительница Норшена получила грамоту и денежную награду премьер-министра РА
Губернатор Ширака Тигран Петросян на последнем в этом году заседании Областного совета от имени премьер-министра РА Никола Пашиняна жительнице села Норшен (бывший Харьков) Ширакской области Ваандухт Мхитаровне Мелконян за преданность родной земле и многолетнюю неустанную работу вручил грамоту и награду в размере 500 тысяч драмов. Выразив благодарность, бабушка Ваахандухт попросила благоустроить дорогу, ведущую к селу, учитывая ее важность. Получив награду, бабушка смутилась и отметила, что такого внимания она удостаивается впервые:
В последние годы она является единственной жительницей Норшена, однако не чувствует себя одинокой. Хотя ей уже 83 года, она занимается земледелием и пчеловодством.
Село не сразу опустело, а постепенно, шаг за шагом. “Вначале было трудно, сейчас уже привыкла. Я занимаюсь пчеловодством и земледелием, недостатка в гостях у меня нет”, - сказала бабушка в беседе с «Арменпресс», заверив, что чувствует себя самым защищенным человеком - село находится под контролем российских и армянских пограничников.
Норшен, очень близок к Ани и является прекрасным наблюдательным пунктом. Для въезда в это приграничное село необходимо специальное разрешение пограничного отряда, получение которого довольно длительный процесс. Единственный хранитель заброшенной деревни - бабушка Ваандухт.