ՌԴ պատգամավորը ռազմական հավասարակշռությունը համարում է ԼՂ խնդրի խաղաղ լուծման երաշխիք
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի կարծիքով` ցանկացած հակամարտությունում իրավիճակը կարող է ապակայունացնել ուժերի անհամաչափությունը: Այս մասին Կոսաչովն ասաց «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ ՀՀ Ազգային ժողովում դեկտեմբերի 18-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների` Ռուսաստանի և Բելառուսի կողմից Ադրբեջանի Հանրապետությանը զենքի վաճառքին:
«Ցանկացած հակամարտությունում, ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում, իրականում իրավիճակը ապակայունացնում է ուժերի անհամաչափությունը, երբ մի կողմի մոտ առաջանում է կամ իրական հնարավորություն, կամ խաբկանք, որ նա կարող է հաղթանակ տանել ռազմական հակամարտությունում: Մեր խորին համոզմամբ` այս տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռությունը հանդիսանում է նյութական երաշխիքներից մեկը` այս հակամարտությունը ոչ ռազմական վիճակի մեջ պահելու համար»,- ասաց Կոսաչովը:
Նա հավելեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ համագործակցում է տարբեր պայմաններում, սակայն Ադրբեջանին զենքի վաճառքից հրաժարվելը կարող է բերել անցանկալի հետևանքների:
«Մենք Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցում ենք տարբեր պայմաններում: Հայաստանը հանդիսանում է Ռուսաստանի և' գործընկերը, և' դաշնակիցը, Ադրբեջանի հետ այդպիսի հարաբերություններ չունենք, բայց այդպիսի համագործակցությունից հրաժարվելն Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից կբերի երկու անցանկալի հետևանքների ԼՂ հակամարտության կարգավորման հեռանկարների համար: Այդ հավանական հեռանկարներից մեկն այն է, որ կարող են հայտնվել Ադրբեջանին զենքի այլ մատակարարներ, որի դեպքում կարող է սկսվել զինտեխնիկայի հզորության ցուցադրություն, որպեսզի պարզեն, թե որ կողմն է ավելի ուժեղ, երկրորդն այն է, որ կարող է խաթարվել ռազմական հնարավորությունների հավասարակշռությունը, որն այսօր կա»,- նշեց պատգամավորը:

Russian MP considers military balance a guarantee for peaceful settlement of NK conflict
YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. Konstantin Kosachev – chairman of the committee onforeign affairs of the Federation Council of the Russian Federal Assembly, says in any conflict the disproportion of powers can destabilize the situation.
“In any conflict, not only in the Nagorno Karabakh conflict, the disproportion of powers can in fact destabilize the situation, when one of the sides has either a real opportunity, or a deception that it can win the military conflict. In our belief, the military balance in this region is one of the material guarantees to keep this conflict away from a military situation”, he said at a press conference in the Armenian Parliament, in response to the question about the arms sale by CSTO member states Russia and Belarus to Azerbaijan.
The MP added that Russia is cooperating with Armenia and Azerbaijan in different conditions, but refusing to sell weapons to Azerbaijan may lead to undesirable consequences.
“We are cooperating with Armenia and Azerbaijan in the military-technical field in different conditions. Armenia is Russia’s partner and ally, we have no such relations with Azerbaijan, but both Azerbaijan’s and Russia’s refusal of such cooperation would lead to two undesirable consequences for the prospects of the settlement of the NK conflict. One of such possible prospects is that there may appear other arms suppliers to Azerbaijan, in case of which a display of power of the military equipment may start in order to reveal which side is stronger. The second one is that the balance of military opportunities may be distorted, which today exists”, the Russian lawmaker said.