Մարդկությանը 100 տարի կպահանջվի գենդերային անհավասարության հաղթահարման համար. փորձագետներ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդկությունը կկարողանա գենդերային անհամապատասխանությունը քաղաքականության, տնտեսության, առողջապահության բնագավառում հաղթահարել միայն 99,5 տարի հետո, եթե այդ անհավասարության հաղթահարման ընթացիկ միտումը պահպանվի: Այդ մասին ասված Է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի (WEF) հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել Է դեկտեմբերի 17-ին: 2018 թվականի համեմատությամբ ցուցանիշը կրճատվել Է 108 տարվանից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
WEF-ի փորձագետները նշում են, որ անհամամասնությունը կրճատվել Է երեք տարվա ընթացքում առաջին անգամ: Բարելավումը տեղի Է ունեցել հիմնականում քաղաքականության բնագավառում կանանց թվի ավելացման հաշվին՝ 107-ից մինչեւ 95 տարի: Կանայք զբաղեցնում են տեղերի 25,2 տոկոսը խորհրդարաններում եւ նախարարական պաշտոնների 21,2 տոկոսն անցյալ տարվա համապատասխանաբար 24,1 տոկոսի եւ 19 տոկոսի համեմատությամբ: Իսկ տնտեսության բնագավառում տղամարդկանց եւ կանանց զբաղվածության պայմանների միջեւ անհամապատասխանությունը մեծացել Է՝ 202-ից մինչեւ 257 տարի: «Կանայք դարձել են եռակի հարվածի զոհեր. նախ, նրանք ավելի շատ են ներկայացված բազմաթիվ այնպիսի դերերում, որոնք ամենից ավելի են տուժել ավտոմատացման պատճառով, օրինակ՝ մանրածախ առեւտրի եւ գրասենյակային աշխատանքի ոլորտում»,- նշված Է զեկույցում: Նաեւ կանայք ավելի հազվադեպ են ստանում մասնագիտություններ, որոնք պահանջում են տեխնոլոգիական ունակություններ: Որպես հետեանք, կանայք ավելի հաճախ են հայտնվում ցածր եւ միջին աշխատավարձերի կատեգորիաներում»: Աշխարհում սեռերի հավասարության գծով առաջատարներն են մնում Իսլանդիան, Նորվեգիան, Ֆինլանդիան, Շվեդիան եւ Նիկարագուան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Эксперты: человечеству потребуется 100 лет для преодоления гендерного неравенства
Человечество сможет преодолеть гендерный разрыв в политике, экономике, здравоохранении только через 99,5 лет, если текущая тенденция преодоления этого неравенства сохранится, говорится висследованииВсемирного экономического форума (WEF), опубликованного во вторник. По сравнению с 2018 годом показатель сократился с 108 лет.
Эксперты WEF отмечают, что сужение диспропорции случилось впервые за три года. Улучшение произошло в основном за счет увеличения женщин в политике - со 107 до 95 лет. Женщины занимают 25,2% мест в парламентах и 21,2% министерских должностей по сравнению с 24,1% и 19% соответственно в прошлом году,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В экономике же разрыв между условиями занятости мужчин и женщин увеличился - с 202 до 257 лет. "Женщины стали жертвой тройного удара: во-первых, они больше представлены на многих ролях, которые больше всего пострадали из-за автоматизации, например, в сфере розничных продаж и офисной работы", - отмечается в докладе. Также женщины реже получают профессии, требующие технологических навыков. Как результат, женщины чаще оказываются в категориях низких и средних зарплат".