Արա Խզմալյանը Կոնստանտին Օրբելյանի հետ քննարկել է օպերային թատրոնի բարեփոխումների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը կադրային, մասնագիտական որակավորման, դիրիժորների լուրջ խնդիր ունի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին դեկտեմբերի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Նրա խոսքով` այժմ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանի հետ քննարկում են առաջիկա ծրագրերը և բարեփոխումները:
«Կոնստանտին Օրբելյանի հետ հրաշալի հարաբերություններ ունենք։ Ես խարիզմատիկ մշակութային քաղաքականության կողմնակից եմ: Կարծում եմ` կան դեմքեր, որոնց օգնությամբ Հայաստանն ավելի հեշտ դուրս կգա միջազգային ասպարեզ»,-շեշտեց նա:
Խզմալյանի համոզմամբ` նման մարդկանց նկատմամբ պետք է հնարավորինս զգույշ ու «խնայող» լինել։
Անդրադառնալով օպերային թատրոնում տիրող մթնոլորտին`փոխնախարարն ասաց, որ հիմա ամեն ինչ խաղաղ է ու իր հունով առաջ է գնում։

Ара Хзмалян обсудил с Константином Орбеляном реформы Оперного театра
Национальный академический театр оперы и балета им. Ал. Спендиаряна имеет серьезные проблемы с кадровой, профессиональной квалификацией и с дирижерами.
Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 16 декабря сказал заместитель министра НОКС Ара Хзмалян.
По его словам, сейчас с художественным руководителем театра Константином Орбеляном обсуждаются предстоящие программы и реформы.
“У нас прекрасные отношения с Константином Орбеляном. Я сторонник харизматической культурной политики. Я считаю, что есть люди, с помощью которых Армении легче будет выйти на международную арену”, - подчеркнул он.
По убеждению Хзмаляна, с такими людьми нужно быть максимально осторожными и дорожить ими.
Касаясь царящей в оперном театре атмосферы, заместитель министра сказал, что сейчас все спокойно и движется в своем обычном русле.