ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի բարեփոխումներին ավելացել է նախորդ տարվա հեղափոխությունից հետո. Մոգերինի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը շարունակելու է աշխատանքը հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման՝ քաջալերելով ամենաբարձր մակարդակի երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Եվրախորհրդարանի լիագումար քննարկման ժամանակ ասել է Եվրոպական միության Բարձր ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
«Մենք լիակատար աջակցություն ենք ցուցաբերում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին ու նրանց ներկայացրած առաջարկներին, այդ թվում և մեր Հատուկ ներկայացուցչի աշխատանքի միջոցով»,- նշել է Մոգերինին:
Խոսելով Հայաստանի մասին՝ նա նշել է, որ կառավարությունը հանձնառություն է ստանձնել իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումներ՝ համաձայն ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի: «Հայաստանը ԵՄ հետ այդ համաձայնագիրը համարում է որպես իրական ծրագիր բարեփոխումների համար, և մենք հպարտ ենք դրանով: Մեր աջակցությունը բարեփոխումների գործընթացին, այդ թվում և իրականացվող դատական բարեփոխումներին, ավելացել է նախորդ տարվա քաղաքական հեղափոխությունից հետո: Ես վստահ եմ, որ այս համագործակցությունն առաջիկա տարիներին ավելի սերտ կլինի»,- նշել է Մոգերինին:

Поддержка ЕС процесса реформ в Армении возросла после прошлогодней революции — Могерини
Европейский Союз продолжит свою работу по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, поощряя диалог на высшем уровне между Арменией и Азербайджаном.
Как передает Арменпресс,об этом во время пленарного заседания Европарламентазаявила Верховный представитель Евросоюза, вице-президент Еврокомиссии Федерика Могерини.
«Мы полностью поддерживаем посреднические усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ и их предложения, в том числе и посредством работы нашего специального представителя», - сказала Могерини.
Говоря об Армении, она отметила, что правительство взяло на себя обязательства по осуществлению демократических реформ в соответствии с Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС.
«Армения рассматривает это соглашение с ЕС как реальную программу реформ, и мы гордимся этим. Наша поддержка процесса реформ, включая судебные реформы, возросла после прошлогодней политической революции. Я уверена, что это сотрудничество будет более тесным в ближайшие годы», - сказала Могерини.