Լեհաստանում եւ բալթյան երկրներում ՆԱՏՕ-ի ներկայությունն ազդանշան Է Մոսկվայի համար. Ստոլտենբերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը հայտարարել Է, որ Լեհաստանում եւ բալթյան երկրներում դաշինքի ռազմական ներկայությունն ազդանշան Է Ռուսաստանին առ այն, որ ամբողջ դաշինքը պատրաստ Է պատասխան միջոցների, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Լեհաստանում եւ բալթյան երկրներում իրենց ներկայությամբ ՆԱՏՕ-ի ուժերը շատ զորեղ ազդանշան են ուղարկում Ռուսաստանին, այն Է՝ Լեհաստանի կամ բալթյան երկրների վրա հարձակման դեպքում պատասխան կտա ամբողջ դաշինքը»,-ասել Է Ստոլտենբերգը Rzeczpospolita լեհական հրատարակությանը տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել Է դեկտեմբերի 3-ին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ՌԴ-ն արդյոք ՆԱՏՕ-ի թշնամին Է, գլխավոր քարտուղարը հավաստիացրել Է, որ դաշինքում «Ռուսաստանին այդ կերպ չեն որակում»:
«Նախեւառաջ ՆԱՏՕ-ն չունի թշնամիների ցուցակ, որովհետեւ մենք անմիջական սպառնալիք չենք տեասնում մեր դաշնակիցներից որեւԷ մեկի համար: Սակայն մենք տեսնում ենք ավելի ու ավելի անորոշ ու անկանխատեսելի անվտանգության միջավայր: Ահա թե ինչու մենք փոխում ենք հակազդման մեր ներուժը, այդ թվում՝ կիբեռսպառնալիքներին կամ տիեզերքում»,-հավելել Է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Столтенберг: присутствие НАТО в Польше и странах Балтии - это "мощный сигнал" России
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что военное присутствие альянса в Польше и балтийских странах - это сигнал РФ о способности всего блока к ответным мерам, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Своим присутствием в Польше и странах Балтии силы НАТО посылают России весьма мощный сигнал: в случае нападения на Польшу или балтийские страны весь альянс ответит", - заявил Столтенберг в опубликованном во вторник интервью польскому изданиюRzeczpospolita.
Отвечая на вопрос о том, является ли РФ врагом НАТО, генсек заверил, что в альянсе "не квалифицируют Россию таким образом". "Мы просто отвечаем тогда, когда есть такая необходимость", - указал Столтенберг в преддверии саммита НАТО в Лондоне.
"Прежде всего, у НАТО нет списка врагов. Потому что мы не видим непосредственной угрозы ни для одного из наших союзников. Однако мы видим все более неопределенную и непредсказуемую среду безопасности. Вот почему мы меняем наш потенциал реагирования, в том числе на киберугрозы или в космосе", - отметил генсек НАТО.