Ալբանիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել Է 16-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալբանիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել Է 16-ի: Ինչպես նոյեմբերի 26-ին հայտնել Է Exit լրատվական պորտալը, փլատակներից հաջողվել Է դուրս Է բերել 41 մարդու: Ավելի վաղ Ալբանիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել Էր 13 զոհվածի եւ 600-ից ավելի տուժածների մասին:
Ալբանիայի իշխանությունները հայտարարել են ֆինանսական միջոցների հանգանակություն սկսելու մասին, որոնք կուղղորդվեն նոյեմբերի լույս 26-ի գիշերը տեղի ունեցած՝ 6,4 մագնիտուդով երկրաշարժի հետեւանքով տուժածների օգնությանը: Այդ մասին հաղորդվում Է Twitter-ում երկրի կառավարության պաշտոնական Էջում: ԱՄՆ-ի Երկրաբանական ծառայության տվյալներով՝ երկրաշարժի Էպիկենտրոնը գտնվում Էր մայրաքաղաք Տիրանայի մերձակա Շիջակ քաղաքից 10 կիլոմետր դեպի հյուսիս - արեւմուտք ընկած շրջանում:
Օջախը 10 կիլոմետր խորության վրա Էր: Տարերքի հարվածի հետեւանքով մի քանի շենքեր են քանդվել Դուրեսից ոչ հեռու: Այս պահին փրկարարները շարունակում են մաքրել փլվածքները: Ցնցումներն զգացվել են Տիրանայում, ինչպես նաեւ Հյուսիսային Մակեդոնիայում, Սերբիայում, Չեռնոգորիայում, Խորվաթիայում եւ Իտալիայի մի քանի հարավային նահանգներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число жертв землетрясения в Албании увеличилось до 16
Число жертв землетрясения в Албании достигло 16. Как сообщил во вторник новостной порталExit, из-под завалов спасли 41 человека.
Ранее Минобороны Албании сообщало о 13 погибших, более 600 пострадавших, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Власти Албании объявили о начале сбора финансовых средств, которые будут направлены на помощь пострадавшим в результате произошедшего в ночь на вторник землетрясения магнитудой 6,4. Об этом сообщается на официальной странице правительства страны вTwitter.
По данным Геологической службы США, эпицентр землетрясения находился в 10 км к северо-западу от города Шиджак вблизи столицы Тираны. Очаг залегал на глубине 10 км.
В результате удара стихии оказались разрушены несколько зданий недалеко от Дурреса. В настоящий момент спасатели продолжают разбирать завалы. Толчки ощущались в Тиране, а также в Северной Македонии, Сербии, Черногории, Боснии и Герцеговине, Греции, Хорватии и некоторых южных провинциях Италии.
Многие страны, в том числе Франция, Греция, Италия и Германия выразили готовность помочь Албании в устранении последствий землетрясения.