Դերասանուհի Ջեյն Ֆոնդային ամեն ուրբաթ ձերբակալում են ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի մոտ Էկոբողոքների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի դերասանուհի Ջեյն Ֆոնդան յուրաքանչյուր ուրբաթ օր մասնակցում Է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի մոտ անցկացվող ակցիաներին ի պաշտպանություն շրջակա միջավայրի: Նրան ամեն անգամ դրա համար ձերբակալում են կարգի պահապանները, բայց դերասանուհին մտադիր Է շարունակել իր արշավը, եւ չի բացառում, որ իր 82-րդ ծննդյան օրը՝ դեկտեմբերի 21-ը, կդիմավորի ճաղերի հետեւում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այդ մասին հայտնել Է The New York Times թերթը, նշելով, որ Ֆոնդան այդ ակցիաներն անցկացնում Է սեպտեմբերից ի վեր: Անցած ուրբաթ օրը նա եղել Է մի քանի Էկոակտիվիստների թվում, որոնք ձերբակալվել են Կապիտոլիումի բլրի Hart շենքի ճեմասրահում, որտեղ գտնվում են սենատորների գրասենյակները:
Նրան ուղեկցող դերասանուհիներին՝ Քեթրին Քիներին եւ Ռոզաննա Արքեթին, բաց են թողել, նշանակելով տուգանքներ, իսկ Ֆոնդան գիշերն անցկացրել Է բանտում. հաջորդ օրը նրան դատական լսումներ Էին սպասում նրա նախորդ ձերբակալության առնչությամբ:
«Աստղերի մասնակցությունը բողոքի ակցիաներին ուշադրություն Է գրավում,-նշել Է The New York Times-ը,-եւ Ջեյն Ֆոնդան չի թաքցնում, որ օգտվում Է այն առավելություններից, որոնք ինքն ունի: Նա Էլեկտրամոբիլ Է վարում, չի օգտագործում պլաստիկե առարկաներ, ուտելիքի մեջ հնարավորինս քիչ Է միս օգտագործում եւ սահմանափակում Է ինքնաթիռով իր թռիչքները. ի տարբերություն մյուս աստղերի, որոնք օգտվում են մասնավոր ինքնաթիռներից, նա թռչում Է միայն սովորական առեւտրային չվերթներով: Նրա խոսքով՝ ինքը մասնակցում Է բողոքի ակցիաներին, որովհետեւ կարծում Է, որ կարող Է ավելի շատ օգուտ տալ»:
«Ինչո՞ւ աստղ լինել, եթե չես կարող փառքդ որպես լծակ օգտագործել կարեւոր նպատակի հասնելու համար»,-թերթը մեջբերել Է նրա խոսքը: Ջեյն Ֆոնդան «Օսկար» մրցանակի կրկնակի դափնեկիր Է «Կլյուտ» (1972 թ.) եւ «Վերադարձ տուն» (1979 թ.) ֆիլմերի համար: Նա արժանացել Է յոթ «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի (1962, 1972, 1973, 1978, 1979՝ կրկնակի, 1980 թթ.), Կինոյի եւ հեռուստատեսային արվեստների բրիտանական ակադեմիայի երկու BAFTA մրցանակի: Նա ակտիվորեն զբաղվում Է բարեգործությամբ եւ հանդես Է գալիս ի պաշտպանություն կանանց իրավունքների, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Актрису Джейн Фонду каждую пятницу арестовывают у Конгресса США за экопротесты
Американская актриса Джейн Фонда каждую пятницу участвует в проводимых у здания Конгресса США акциях в защиту окружающей среды. Ее каждый раз задерживают за это стражи порядка, но актриса намерена продолжать свою кампанию и не исключает того, что встретит свой 82-ой день рождения, 21 декабря, за решеткой.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила газетаThe New York Times, отметившая, что Фонда проводит эти акции с сентября. В минувшую пятницу она была среди нескольких экоактивистов, задержанных в фойе здания Hartна Капитолийском холме, где размещаются офисы сенаторов. Сопровождавших ее актрис, Кэтрин Кинер и Розанну Аркетт, отпустили, выписав штрафы, а Фонда провела ночь в тюрьме - на следующий день ей предстояли судебные слушания по поводу ее предыдущего ареста.
"Участие звезд в акциях протеста привлекает внимание, - отметила The New York Times, - и Джейн Фонда не делает секрета из того, что использует те преимущества, которые у нее есть. Она водит электромобиль, не пользуется пластиком, употребляет в пищу как можно меньше мяса и ограничивает свои перелеты: в отличие от других звезд, пользующихся частными самолетами, она летает только обычными коммерческими рейсами. По ее словам, она участвует в акциях протеста потому, что считает, что может принести больше пользы". "Зачем быть звездой, если нельзя использовать свою славу как рычаг для того, чтобы добиться важной цели?" - привела газета ее слова.
Джейн Фонда - двукратная обладательница премии "Оскар" за фильмы "Клют" (Klute, 1972) и "Возвращение домой" (Coming Home, 1979). Она удостоена семи премий "Золотой глобус" (1962, 1972, 1973, 1978, 1979 - дважды, 1980), двух премий Британской академии кино и телевизионных искусств BAFTA (1979, 1980) и премии "Эмми" (1984). Она активно занимается благотворительностью и выступает в защиту прав женщин.