ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահը հանդիպել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 28-ին հանդիպել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով Իտալիա այցելելու պաշտոնական հրավերի համար` Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է հայ-իտալական հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ նշել, որ բազմաթիվ են մեր երկու ժողովուրդներին ու երկու պետություններին կապող կամուրջները` խարխսված քրիստոնեական, ժողովրդավարական եւ համամարդկային միեւնույն արժեհամակարգին: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը խորին երախտագիտություն է հայտնել 2019 թ. ապրիլի 10-ին Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից 1915 թ. Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնության ընդունման համար:
Ռոբերտո Ֆիկոյի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Թավշյա հեղափոխությունից եւ 2018թ. դեկտեմբերին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Հայաստանում սկիզբ առած տնտեսական, դատաիրավական եւ քաղաքական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ինչպես նաեւ երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին` Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի հավատարմությունը խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով լուծմանը: Արարատ Միրզոյանը, ներկայացնելով բանակցությունների ներկա ընթացքը, շեշտել է, որ, հաշվի առնելով Ադրբեջանի իշխանությունների ապակառուցողական հռետորաբանությունը, բանակցություններում գրանցված յուրաքանչյուր առաջընթաց պետք է ողջունելի լինի: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է միջազգային գործընկերների կողմից տարբեր հարթակներում հավասարակշռված եւ կառուցողական մոտեցումների ցուցաբերումը, այդ թվում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափի շրջանակներում համաձայնեցված ձեւակերպումների կիրառմամբ:
Ռոբերտո Ֆիկոն, համաձայնելով հռետորաբանության վերաբերյալ Միրզոյանի տեսակետին, ընդգծել է, որ Իտալիան շարունակելու է նպաստել երկխոսության կայացմանը, որը միակ ճանապարհն է` հակամարտությանը խաղաղ եւ տեւական լուծում տալու համար:
Արարատ Միրզոյանը կոչ է արել գործընկերոջը` հնարավորինս սեղմ ժամկետում վավերացնել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որն ամուր իրավական հիմքերի վրա կդնի Հայաստանի հարաբերությունները ոչ միայն ԵՄ-ի հետ, այլեւ կաշխուժացնի կապերը բոլոր անդամ երկրների հետ:

Председатель НС РА встретился с председателем Палаты депутатов Италии
Находящийся с официальным визитом в Итальянской Республике председатель НС РА Арарат Мирзоян 28 октября встретился с председателем Палаты депутатов Италии Роберто Фико.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, выразив благодарность за официальное приглашение посетить Италию, Арарат Мирзоян отметил высокий уровень армяно-итальянских отношений и отметил, что между двумя народами и двумя государствами есть множество мостов, связывающих их одной и той же христианской, демократической и общечеловеческой системой ценностей. В этом контексте Арарат Мирзоян выразил благодарность итальянской Палате депутатов за принятие инициативы о признании Геноцида армян 1915 года 10 апреля 2019 года.
По просьбе Роберто Фико Арарат Мирзоян рассказал об экономических, судебно-правовых и политических реформах, борьбе с коррупцией, а также стоящих перед страной вызовов после бархатной революции и состоявшихся в декабре внеочередных парламентских выборах в Армении. Говоря о нагорно-карабахской проблеме, Арарат Мирзоян подтвердил приверженность Армении исключительно мирному решению проблемы и в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Арарат Мирзоян, представляя нынешнее состояние переговоров, подчеркнул, что, учитывая деструктивную риторику властей Азербайджана, должен приветствоваться любой прогресс, зафиксированный в переговорах. Председатель НС подчеркнул важность проявления уравновешенных и конструктивных подходов со стороны международных партнеров на различных площадках, в том числе с применением формулировок, согласованных в рамках формата Минской группы ОБСЕ.
Роберто Фико, согласившись с точкой зрения Мирзояна по вопросу о риторике, подчеркнул, что Италия продолжит содействовать налаживанию диалога, который является единственным путем для мирного и долгосрочного решения конфликта.
Арарат Мирзоян призвал коллегу в кратчайшие сроки ратифицировать Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, которое поставит на прочную правовую основу отношения Армении не только с ЕС, но и оживит связи со всеми ее странами-членами.