Ավստրիան ՀՀ-ին կսատարի ԵՄ հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկայի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, շնորհավորելով Ավստրիայի նորընտիր խորհրդարանի առաջին նիստի կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ նոր խորհրդարանը կշարունակի ամրապնդել եւ խորացնել ՀՀ Ազգային ժողովի հետ բարեկամական հարաբերությունները: Անդրադարձ է կատարվել միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությանը, այդ թվում՝ բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացմանը՝ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ Ավստրիայի նորընտիր խորհրդարանը այն կվավերացնի հնարավորինս սեղմ ժամկետում, ինչին ի պատասխան Վոլֆգանգ Սոբոտկան հավաստիացրել է, որ որեւէ խոչընդոտ գոյություն չունի այն վավերացնելու համար:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանում իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումներին Եվրոպական երկրների կողմից սատարելու լավագույն ցուցանիշը կարող է լինել Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը: Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ավստրիան իր քաղաքական աջակցությունը կհայտնի այս հարցում:
Կողմերն ընդգծել են համագործակցության սերտացման անհրաժեշտությունը միջազգային միջխորհրդարանական, մասնավորապես, ԵԱՀԿ ԽՎ եւ ԵԽԽՎ հարթակներում՝ միմյանց համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ:
Վոլֆգանգ Սոբոտկան առաջարկել է հաջորդ տարի օգոստոսին Վիեննայում կայանալիք Միջխորհրդարանական միության խոսնակների համաժողովի շրջանակում անցկացնել երկկողմ ձեւաչափով հանդիպում եւ քննարկել օրակարգային հարցերը:

Австрия поддержит Армению в вопросе начала диалога о либерализации визового режима с ЕС
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 24 октября встретился с председателем Национального Совета Австрии Волфгангом Соботкой – в рамках конференции спикеров парламентов государств-членов СЕ в Страсбурге.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, поздравив по случаю первого заседания новоизбранного австрийского парламента, Арарат Мирзоян выразил надежду, что новый парламент продолжит укреплять и углублять дружеские отношения с Национальным Собранием Армении. Была затронута необходимость активизации межпарламентского сотрудничества, в том числе на уровне дружественных групп.
Коснувшись ратификации Всеобъемлющего и расширенного соглашения между Арменией и ЕС, Арарат Мирзоян выразил надежду, что новоизбранный парламент Австрии ратифицирует его как можно скорее, в ответ на что Вольфганг Соботка заверил, что нет никаких препятствий для его ратификации.
Спикер НС Арарат Мирзоян отметил, что лучшим показателем поддержки европейскими странами демократических реформ в Армении может стать начало диалога по либерализации визового режима с Евросоюзом. Глава парламента выразил надежду, что Австрия выразит свою политическую поддержку в этом вопросе.
Стороны подчеркнули необходимость углубления сотрудничества на международных межпарламентских, в частности, платформах ПА ОБСЕ и ПАСЕ по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Вольфганг Соботка предложил провести встречу в двустороннем формате и обсудить пункты повестки дня на конференции спикеров Межпарламентского союза, которая состоится в Вене в августе следующего года.