Հալեպի թանգարանը վերաբացվել Է վերականգնումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Հալեպ քաղաքի թանգարանը, որն իր նշանակալիությամբ երկրորդն Է երկրում Դամասկոսի թանգարանից հետո, 2013 թվականից ի վեր առաջին անգամ հոկտեմբերի 24-ին վերսկսել Է իր աշխատանքը վերակառուցումից հետո, վերականգնումն իրականացվել Է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի եւ Ճապոնիայի կառավարության աջակցությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սիրիայի զբոսաշրջության նախարարության մամուլի տեղեկագրի համաձայն՝ թանգարանի պահոցներում գտնվում Է առնվազն 50 հազար արտեֆակտ: Սիրիական պատերազմի թեժ շրջանում թանգարանի պահոցներից ցուցանմուշները տեղափոխվել Էին Դամասկոսի ազգային թանգարան:
Թանգարանի տնօրեն Ահմադ Ուսմանը պատմել Է, որ թանգարանն ունի հինգ բաժին, որոնք նվիրված են նախապատմական դարաշրջանին, հին Սիրիային, դասական արվեստին, իսլամական ժամանակաշրջանին եւ ժամանակակից արվեստին:
Հալեպի թանգարանը բացվել Է 1931 թվականին, նոր շենքը կառուցվել Է 1966 թվականին:
Դամասկոսի ազգային թանգարանն այցելուների համար վերաբացվել Է 2018 թվականի հոկտեմբերի 28-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Музей Алеппо открылся после реконструкции
Музей сирийского города Алеппо, второй самый знаменитый в стране после музея Дамаска, возобновил работу в четверг после реконструкции впервые с 2013 года, восстановление осуществлялось при поддержке Программы развития ООН и правительства Японии.
Согласно полученному РИА Новости пресс-релизу министерства туризма Сирии, в хранилищах музея находится не менее 50 тысяч артефактов. Во время разгара сирийской войны экспонаты из хранилищ музея были перевезены в Национальный музей в Дамаске,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Директор музея Ахмад Усман рассказал, что в нем пять отделов, посвященных соответственно доисторической эпохе, древней Сирии, классическому искусству, исламскому периоду и современному искусству.