Սիրիայի բանակը դիրքեր Է գրավել Է Մանբիջի արվարձանում եւ մոտեցել Տաբկա քաղաքին. Al Mayadeen
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական բանակը հոկտեմբերի 14-ին ավարտել Է ուժերի տեղաբաշխումը Հալեպից 85 կիլոմետր հյուսիս-արեւելք գտնվող Մանբիջ քաղաքի արեւմտյան արվարձանում, տեղեկեցնում Է «Արմենպրես»-ը: Ինչպես հայտնել Է Al Mayadeen հեռուստաալիքը, բանակային ստորաբաժանումներն առաջիկա ժամերին կուղեւորվեն սահմանում գտնվող Քոբանի քաղաք:
Հեռուստաալիքի տեղեկատվության համաձայն, կառավարական ուժերի տեղաբաշխմանը խանգարում Է այս շրջաններում ամերիկյան զորքերի ներկայությունը, որոնք չեն հասցրել լքել իրենց բազաները քրդական կազմավորումների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում: «Սիրիայի դեմոկրատական ուժեր» (ՍԴՈւ) կոալիցիայի մեջ մտնող քրդական «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերի» (ԺԻՈւ) մարտիկներն ապահովել են սիրիացի զինծառայողների անցումն իրենց պահակակետերով: Al Mayadeen-ի տեղեկությունների հաձաձայն, Ռաքայի նահանգում զորքերն այժմ մոտեցել են Տաբկա քաղաքի ռազմական օդանավակայանին՝ Եփրատի ՀԷԿ-ի մոտ: Այս օբյեկտը վերադարձվելու Է սիրիացի զինվորականների հսկողության ներքո: Այնուհետեւ Էլ Մանսուրայից եւ Տաբկայից կառավարական ուժերը կշարժվեն Այն Իսայի շրջան՝ Ռաքա վարչական կենտրոնից հյուսիս-ընկած շրջանում: Հարեւան Հասեքեի նահանգում սիրիացի զինծառայողներն ուղեւորվում են Թելլ-Թամեր: Ինչպես ասված Է քրդական ինքնավար վարչակազմի հայտարարության մեջ, որը տարածել Է «Ֆիրատ» գործակալությունը, Դամասկոսի հետ ձեռք բերված համաձայնագրին համապատասխան, կառավարական զորքերը «պետք Է պաշտպանության տակ վերցնեն սահմանը եւ թուրքական ագրեսիային դիմակայեն ՍԴՈւ-ի եւ ԺԻՈՒ-ի ջոկատների հետ համատեղ: Դրանում նշվում Է, որ Սիրիայի կառավարության հետ համաձայնագիրը «թույլ կտա ազատել բոլոր այն շրջանները, որոնք զավթել են թուրքական զորքերն ու նրանց կողմում կռվող վարձկանները, ներառյալ Աֆրինը (Հալեպից 65 կիլոմետր արեւմուտք ընկած շրջանում), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: армия Сирии заняла позиции к западу от Манбиджа и подошла к городу Табка
Сирийские войска завершили в понедельник размещение в западных окрестностях города Манбидж в 85 км к северо-востоку от провинциального центра Алеппо. Как сообщил телеканалAl Mayadeen, армейские подразделения направятся в ближайшие часы к расположенному на границе городу Кобани (150 км от Алеппо). По информации телеканала, размещению правительственных сил мешает присутствие в этих районах американских войск, которые не успели покинуть свои базы на подконтрольной курдским формированиям территории.
Бойцы курдских "Сил народной самообороны" (СНС), входящих в коалицию "Силы демократической Сирии" (СДС), пропустили сирийских военнослужащих через свои посты. По сведениям Al Mayadeen, в провинции Ракка войска подошли сейчас к военному аэродрому в городе Табка возле Евфратской ГЭС. Этот объект будет возвращен под контроль сирийских военных. Далее из Эль-Мансуры и Табки правительственные силы переместятся в район Айн-Иса к северу от административного центра Ракка. В соседней провинции Хасеке сирийские военнослужащие направляются в Телль-Тамер,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как говорится в заявлении курдской автономной администрации, распространенном агентством Фират, в соответствии с соглашением, достигнутым с Дамаском, правительственные войска "должны взять под защиту границу и будут противостоять турецкой агрессии совестно с отрядами СНС и СДС". В нем указывается, что это соглашение с сирийским правительством "позволит освободить все районы, захваченные турецкими войсками и воюющими на их стороне наемниками, включая Африн (65 км к западу от Алеппо)".