ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այն հեղինակել են ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանը, Վարազդատ Կարապետյանն ու Բաբկեն Թունյանը:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է կորպորատիվ պարտատոմսերի տոկոսագումարներն ազատել եկամտային հարկից՝ պայմաններ ստեղծելով այդ շուկայի առաջանցիկ զարգացման համար՝ միաժամանակ ապահովելով պետական և կորպորատիվ արժեթղթերով գործարքների սպասարկման միասնական գործընթացներ, ինչը կնվազեցնի նաև գործառնական ծախսերը:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացության է արժանացրել նախագիծը, սակայն կառավարությունն առաջարկել է հավանության չարժանացնել այն:

Парламент Армении принял в первом чтении проект изменений в Налоговом кодексе
Национальное собрание РА приняло в первом чтении законопроект О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА.
Как передает Арменпресс, его авторами являются депутаты от фракции “Мой шаг” Артак Манукян, Вараздат Карапетян и Бабкен Тунян.
Проектом закона предлагается освобождение процентов по корпоративным облигациям от подоходного налога, создание условий для прогрессивного развития этого рынка, одновременно обеспечивание единых процессов обслуживания сделок с государственными и корпоративными ценными бумагами, что снизит также и операционные расходы.
Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам вынесла положительное заключение по проекту, однако правительство не одобрило его.
В ходе состоявшегося 4 октября заседания проект был принят 105 голосами “за”, 1 “против” и 5 воздержавшимися.