Գառնառիճ  համայնքում  կառուցվում է Հայաստանում եզակի  ծղոտե  հիմքով հյուրատուն
ԳՅՈՒՄՐԻ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գառնառիճ համայնքում կառուցվում է Հայաստանում եզակի ծղոտե հիմքով հյուրատուն: Շիրակի մարզի հյուսիսում՝ Գառնառիճում, գտնվող տնակը Արփի լճի ափին է: Նախաձեռնությունը Գյումրիի բնակիչ Արմեն Իգիթյանինն է. Արփի լճի հյուսիսարևմտյան հատվածում գտնվող Գառնառիճ համայնքն իր վայրի բնությամբ այնքան է գրավել Արմեն Իգիթյանին, որ նա 2 տարի առաջ որոշել է Գյումրուց տեղափոխվել գյուղ և կյանքի կոչել իր բիզնես գաղափարը` բնական նյութերից տուն կառուցել և դարձնել հյուրատուն։ Գառնառիճի հին ու խարխլված տների կողքին հիմա նա կառուցում է նորը՝Հայաստանումդեռ նմանը չունեցող տեխնոլոգիայով։ Փայտե կոնստրուկցիայով, ծղոտե տան նախագծից մինչև շինարարական աշխատանք ու կահույք սեփական ձեռքերով է պատրաստում։ Նախաձեռնությունն իրականացնում է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում» ծրագրի համաֆինանսավորմամբ։
Նորամուծությունն այն է, որ կառույցի համար շինանյութ են ծառայում ծղոտն ու կավը։ Որպես հումք օգտագործում է տարածաշրջանում աճեցված հաճարի ծղոտը։ Հյուրատան համար օգտագործվել է 400 հակ ծղոտ։ Հատուկ՝ հորիզոնական դասավորությունն ու շաղախը, որում նաև տուֆի փոշի է օգտագործվում, ոչ միայն պատսպարում են ցրտից ու շոգից, այլև ձայնամեկուսացում են ապահովում։ «Նաև նպատակ կա էկոտուրիզմի զարգացման համար բնական մթերքներով սնունդ ապահովել հյուրերի համար, տարածքում ձիարշավներ և սիրողական ձկնորսություն կազմակերպել: Այս հյուրատնից կօգտվեն նաև համայնքի բնակիչները. կիրացվի նրանց արտադրած սնունդը»,- «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Արմեն Իգիթյանը։
Հիմա նա 2 տուն է կառուցում, յուրաքանչյուրը` 6 մարդու համար: Տեղադրվելու են արևային էներգիայի վահանակներ և ջրատաքացուցիչներ:
Շինարարական աշխատանքներն արդեն ավարտական փուլում են և հենց այս ձմռանն էլ հյուրատները պատրաստ կլինեն դիմավորել զբոսաշրջիկներին:

В общине Гарнарич строится единственный в Армении, уникальный гостевой дом с соломенным фундаментом
В общине Гарнарич строится единственный в Армении, уникальный гостевой дом с соломенным фундаментом. Домик в Гарнариче на севере Ширакской области находится на берегу озера Арпи. Инициатива принадлежит жителю Гюмри Армену Игитяну. Община Гарнарич, расположенная в северо-западной части озера Арпи, своей дикой природой настолько привлекла Армена Игитяна, что он два года назад решил переехать из Гюмри на берег озера и воплотить в жизнь свою бизнес-идею - построить дом из натуральных материалов и сделать его гостевым. Рядом со старыми и расшатанными домами Гарнарича он строит новый, по новой технологии, не имеющий в Армении аналогов. Все, начиная с деревянной конструкции, с проекта соломенного дома до строительных работ и мебели он делает своими руками. Инициатива реализуется при софинансировании программы “Развитие интегрированного сельского туризма”, осуществляемой армянским офисом программы развития ООН (ПРООН).
Нововведение заключается в том, что строительным материалом служат солома и глина. В качестве сырья используется выращенная в регионе буковая солома.
Для гостевого дома использовано 400 тюков соломы. Особая горизонтальная раскладка и раствор, в котором используется также и порошок туфа, не только защитят от холода и жары, но и обеспечат звукоизоляцию. Есть также цель - для развития экотуризма, обеспечить питание для гостей натуральными продуктами, организовывать на территории скачки и любительскую рыбалку. Этим гостевым домом смогут воспользоваться также и жители общины. Будет реализовываться и улов рыбы”, - сообщил Арменпресс Армен Игитян.
Сейчас он строит два таких дома, каждый рассчитан на 6 человек. На них будут установлены солнечные панели и водонагреватели.
Строительные работы уже на завершающей стадии, и именно этой зимой гостевые дома будут готовы встретить туристов.