Շառլ Ազնավուրի կիսանդրին կտեղադրվի Փարիզում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի հիշատակ Շառլ Ազնավուրի մահվան առաջին տարելիցին՝ հոկտեմբերի 1-ին Փարիզի քաղաքապետարանում կազմակերպվել էր հանդիսավոր ընդունելություն, որի ընթացքում «Ազնավուր» հիմնադրամը մեծ արտիստի կիսանդրին հանձնել է Փարիզի քաղաքապետարանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին «Ազնավուր» հիմնադրամից, քանդակը շուտով կտեղադրվի փարիզյան այն թաղամասում, որտեղ անցել է Ազնավուրի մանկությունը: Արվեստի գործը ստեղծել է հայ քանդակագործ Ալիս Մելիքյանը 1964 թվականին՝ Ազնավուրի՝ Հայաստան կատարած առաջին այցի ժամանակ: «Ազնավուր» հիմնադրամը բարձր է գնահատում Փարիզի քաղաքային իշխանությունների՝ քանդակը քաղաքի սրտում տեղադրելու պատրաստակամությունը, ինչը հնարավորություն կտա Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի բնակիչներին ու այցելուներին զգալ Ազնավուրի «ներկայությունը»: Կիսանդրու հանձնման արարողության ընթացքում ելույթ է ունեցել «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, որն իր խոսքում նշել է. «Շառլ Ազնավուրը սերտորեն կապված է Փարիզի հետ, և հիմնադրամը անկեղծորեն երախտապարտ է Փարիզի քաղաքապետարանին՝ այս միջոցառման ու հետագայում կիսանդրին տեղադրելու հարցում ցուցաբերած մեծ պատրաստակամության և աջակցության համար»:
Կիսանդրու հանձման արարողությանը ներկա են եղել Ազնավուրի ընտանիքի անդամները, ընկերներ, ֆրանսիացի պաշտոնյաներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Հիշեցնենք, որ 2019-ի մայիսին հուշատախտակ էր բացվել Ազնավուրյանների՝ փարիզյան առաջին բնակարանի շենքում, իսկ ամիսներ անց նախատեսվում է նաև արտիստի արձանի տեղադրումը Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում։ «Ազնավուր» հիմնադրամը նախաձեռնում և համակարգում է այս իրադարձությունները՝ հավատարիմ մնալով իր առաքելությանը՝ պահպանել ու տարածել լեգենդար արտիստի հարուստ մշակութային ժառանգությունը:

Бюст Шарля Азнавура будет установлен в Париже
По поводу годовщины со дня смерти Шарля Азнавура 1 октября в мэрии Парижа был организован торжественный прием, во время которого Фонд “Азнавур” мэрии Парижа вручил бюст великого артиста.
Как сообщили Арменпресс в Фонде “Азнавур”, бюст вскоре будет установлен в том парижском квартале, где прошло детство Азнавура. Это произведение искусства было создано армянским скульптором Алис Меликян в 1964 году во время первого визита Азнавура в Армению. Фонд “Азнавур” высоко ценит готовность городских властей Парижа установить скульптуру в сердце города, что даст возможность жителям и посетителям французской столицы почувствовать “присутствие Азнавура”. В ходе церемонии вручения бюста выступил соучредитель Фонда “Азнавур” Николя Азнавур, который в своей речи отметил: “Шарль Азнавур тесно связан с Парижем, и фонд искренне благодарен мэрии Парижа за проявленную готовность и содействие в этом мероприятии и в дальнейшем за установку бюста”.
На церемонии вручения бюста присутствовали члены семьи Азнавура, друзья, французские чиновники и представители армянской общины.
Напомним, что в мае 2019 года была открыта мемориальная доска в доме, где была первая парижская квартира Азнавурянов, а спустя несколько месяцев планируется также и установка памятника артисту во французской столице. Фонд “Азнавур”, оставаясь верным своей миссии - сохранить и распространить богатое культурное наследие легендарного артиста, инициирует и координирует эти события.