Վահե Էնֆիաջյանն ամփոփել է ՍԾՏՀ ԽՎ իրավաքաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 54-րդ նիստի աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանը հոկտեմբերի 1-ին ամփոփել է սեպտեմբերի 25-26-ը Ռուսաստանի Դաշնության, Սոչի քաղաքում տեղի ունեցած ՍԾՏՀ ԽՎ իրավաքաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 54-րդ նիստի աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, Վահե Էնֆիաջյանի խոսքով՝ վեհաժողովի աշխատանքների ընթացքում քննարկվել են ճանապարհային ենթակառուցվածքների արդյունավետ փոխգործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Փոխնախագահն իր ելույթում անդրադարձել է մեր երկրի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից փակ սահմանների առկայությանը, որը խոչընդոտ է հանդիսանում ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ տարածաշրջանի բնականոն զարգացման համար: «Սեւծովյան ավազանի երկրներն ունեն մեծ ներուժ, որը ճիշտ ու գրագետ օգտագործելու դեպքում, հնարավոր է իրագործել եւ մասնակիցը դառնալ տնտեսական մեծ ու նոր նախագծերի»,- նշել է Վահե Էնֆիաջյանը:
Վեհաժողովի երկօրյա աշխատանքների ընթացքում քննարկվել են ճանպարհների արդյունավետ զարգացման քաղաքական բաղադրիչները, դրանց կարեւորությունն ու օրենսդրական հարթակներում ակտիվ շփումները:

Энфиаджян обобщил работу 54-го заседания Комитета ПАЧЭС по правовым и политическим вопросам
Вице-спикер НС, член армянской делегации в ПАЧЭС Ваге Энфиаджян 1 октября обобщил работу состоявшегося 25-26 сентября в Сочи (РФ) 54-го заседания Комитета ПАЧЭС по правовым и политическим вопросам. По его информации, в ходе работ Ассамблеи обсуждены возможности и перспективы эффективного взаимодействия дорожных инфраструктур.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, вице-спикер в своем выступлении обратился к проблеме закрытых Азербайджаном и Турцией границ Армении, препятствующих нормальному развитию как РА, так и региона. “Страны Черноморского бассейна обладают большим потенциалом, который в случае правильного и грамотного использования можно реализовать и стать участником крупных и новых экономических проектов”, - отметил В.Энфиаджян.
В ходе двухдневной работы Ассамблеи обсуждены политические компоненты эффективного развития дорог, их важность и активные контакты на законодательных платформах.