Ընտրել ենք իրավական ուղին. Վարդանյանը՝ Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու գործընթացի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի կարծիքով՝ ՍԴ անդամ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով իրենց ձեռնարկած գործընթացը բխում է սահմանադրությամբ իրենց վերապահված լիազորությունների իրականացումից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վարդանյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«Գործընթացը, որը նախաձեռնվել է «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից, իրականացվել է Սահմանադրությամբ ամրագրված ԱԺ լիազորությունների շրջանակներում և այն ընթացակարգով, որը նախատեսվում է ԱԺ կանոնակարգ օրենքը: Ուզում եմ, որ հանրությունը հստակ իմանա, որ թեև գործընթացը նախաձեռնում է խմբակցությունը, սակայն հիմքերի ուսումնասիրությունը Սահմանադրական դատարանի տիրույթում է: Իհարկե, այս ամենի մեջ փորձ է արվում տեսնել քաղաքական գործընթաց, մանիպուլյացիա: Նախկինում ասում էին, թե իրավական գործընթացներին չենք դիմում, քաղաքական մանիպուլյացիաներ ենք անում, փորձում ենք ճնշում գործադրել դատարանի վրա: Մենք ընտրել ենք այն ուղին, որը իրավական է»,-ասաց Վարդանյանը:
Նա շեշտեց՝ իրենք իրականացնում են Սահմանադրությամբ վերապահված լիազորությունները, ՍԴ-ն պետք է իր լիազորությունների շրջանակում որոշում կայացնի: Եթե ՍԴ-ում բավարար քվե չստանա նախագիծը, ապա որոշումը կհամարվի մերժված: Վարդանյանը նշեց՝ ՍԴ-ում որևէ անձի նկատմամբ որևէ գործընթաց սկսելն ինքնանպատակ չէ: «Իմ քայլը» խմբակցության մոտ հիմնավոր կասկած էր առաջացել ՍԴ-ի դատավորի լիազորությունների առնչությամբ: Խմբակցության որոշումը պայմանավորված է ՍԴ-ում առկա այն հիմքերի հետ, որոնք ի հայտ են եկել վերջին շրջանում կայացված որոշումներից»,-ասաց նա ու շեշտեց՝ դա անձնավորված չէ, ՍԴ-ն չի դատում անձերին, այնտեղ քննվում է ոչ թե անձերի գործը, այլ օրենսդրական նորմի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը:
Վարդանյանը նաև նշեց, որ այս հարցում շեշտադրումը չեն դրել ՍԴ անդամ, դատավոր եզրույթների փոխհարաբերակցության վրա, դրանք դիտարկում են որպես հոմանիշներ:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք այդ նախաձեռնությամբ չի խախտվում իշխանության թևերի տարանջատման սկզբունքը՝ Վարդանյանը պատասխանեց՝ տարանջատման սկզբունքը չի նշանակում, թե իշխանության ճյուղերը որևէ զսպման և հակակշռման մեխանիզմներ չպետք է ունենան: «Իշխանության տարբեր ճյուղերը պետք է հավասարակշռեն իրար, և ամեն ճյուղի համար նախատեսված են հավասարակշռությունն ապահովելու համար գործիքներ, իսկ մյուս իշխանության թևերի համար՝ համապատասխան երաշխիքներ»,-ասաց նա:
Ազգային ժողովի «Իմ քայլ»-ը խմբակցությունը ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին է ներկայացրել Սահմանադրական դատարանի դատավոր (անդամ) Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու մասին Ազգային ժողովի որոշմաննախագիծը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն էլ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառմամբ հայտնել է, որ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը, որը ներկայացվել էր ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից, սահմանված կարգով ուղղել է ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողով՝ եզրակացության։ Հանձնաժողովում քննարկվելուց հետո նախագիծը կքննարկվի նաև ԱԺ առաջիկա հերթական նիստում:

Мы выбрали правовой путь: Варданян о прекращении полномочий Товмасяна
По словам Владимира Варданяна, члена фракции Национального Собрания Республики Армения «Мой шаг», процесс прекращения полномочий члена КС Грайра Товмасяна проистекает из осуществления их конституционно закрепленных полномочий. Как сообщает «Арменпресс», такое мнение Варданян выразил в беседе с журналистами в Национальном Собрании.
“Процесс, инициированный фракцией “Мой шаг”, проходил в рамках полномочий Национального Собрания, предусмотренных Конституцией, и в порядке, предусмотренном Правилами процедуры НС. Я хочу, чтобы общественность четко знала, что, хотя процесс инициируется фракцией, рассмотрение оснований находится в компетенции Конституционного суда. Конечно, все это попытка увидеть политический процесс, манипулирование. В прошлом они говорили, что мы не относимся к судебным процессам, мы манипулируем политическими, мы пытаемся оказать давление на суд. Мы выбрали законный путь”, - сказал Варданян.
Он подчеркнул, что они осуществляют свои конституционные полномочия, и Конституционный суд должен принять решение в пределах своих полномочий. “Если не наберет достаточного количества голосов в КС, решение будет отклонено. Варданян отметил, что начало процесса против любого лица в Конституционном суде не является самоцелью. У фракции «Мой шаг» были обоснованные сомнения относительно полномочий судьи Конституционного суда. Решение фракции обусловлено основами Конституционного суда, которое возникло от недавних решений”, - сказал он, подчеркнув, что это не персонализированно, Конституционный суд не выносит решения по отдельным лицам, дело касается не отдельных лиц, а законодательного. Вопрос о соответствии Конституции.
Варданян также отметил, что они не делали акцента на взаимосвязи терминов судья и член Конституционного суда, рассматривая их как синонимы.
На вопрос, не нарушает ли инициатива принципа разделения властей, Варданян ответил, что принцип разделения не означает, что ветви власти не должны иметь никаких механизмов сдерживания и противовеса. «Различные ветви власти должны уравновешивать друг друга, и для каждой ветви предусмотрены инструменты для обеспечения баланса, а для других ветвей власти - соответствующие гарантии», - сказал он.
Фракция Национального Собрания "Мой шаг" представила спикеру Национального Собрания Армении Арарату Мирзояну проект решения Национального Собрания о прекращении полномочий судьи (члена) Конституционного Суда Грайра Товмасяна. Председатель НС Арарат Мирзоян в своем посте на своей странице в Фейсбуке заявил, что проект решения НС об обращении в Конституционный суд с заявлением о прекращении полномочий Грайра Товмасяна, представленный фракцией НС «Мой шаг», направлен в Постоянную комиссию НС по государственно-правовым вопросам для получения заключения. После обсуждения в комитете законопроект также будет обсуждаться на следующем заседании НС.