Թրամփն արտակարգ դրություն Է հայտարարել Պուերտո Ռիկոյում «Դորիան» ցիկլոնի մոտենալու պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր Է ստորագրել Միացյալ Նահանգների հետ ասոցիացված Պուերտո Ռիկո կղզի-պետությունում արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարելու մասին՝ կապված «Դորիան» արեւադարձային ցիկլոնի մոտենալու հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ Պուերտո Ռիկոյում արտակարգ դրություն Է եւ կարգադրել Է ֆեդերալ օգնություն հատկացնել ի լրումն այն միջոցների, որոնք տարածաշրջանային ու տեղական իշխանությունների կողմից գործի կդրվեն «Դորիան» արեւադարձային փոթորկով պայմանավորված արտակարգ պայմաններին հակազդելու համար»,- ասված Է հայտարարության մեջ:
«Դորիան» արեւադարձային փոթորիկը ձեւավորվել Է օգոստոսի 26-ին Խաղաղ օվկիանոսի Բարբադոս կղզու մոտ: Ներկայում այն գտնվում Է Պուերտո Ռիկոյից մոտավորապես 450 կմ հեռավորության վրա եւ շարժվում Է վայրկյանում 6 մետր արագությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп объявил режим ЧС в Пуэрто-Рико из-за приближения циклона "Дориан"
Президент США Дональд Трамп подписал указ об объявлении чрезвычайной ситуации в ассоциированном с США островном государстве Пуэрто-Рико в связи с приближением тропического циклона "Дориан". Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник пресс-служба Белого дома.
"Сегодня президент Дональд Трамп объявил о наличии чрезвычайной ситуации в Пуэрто-Рико и распорядился выделить федеральную помощь в дополнение к средствам, которые будут задействованы региональными и местными властями для противодействия чрезвычайным условиям, вызванным тропическим штормом "Дориан", - говорится в заявлении.
Тропический шторм "Дориан" сформировался 26 августа у острова Барбадос в Тихом океане. В настоящее время он находится на расстоянии примерно в 450 км от Пуэрто-Рико и движется со скоростью порядка 6 м/с. Как ожидается, когда "Дориан" достигнет побережья Пуэрто-Рико, он будет близок по силе ветра к урагану.