Երևանում մեկնարկում է Հայկական միջազգային առաջին լուսանկարչական փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում օգոստոսի 26-ին կտրվի Հայկական միջազգային առաջին լուսանկարչական փառատոնի մեկնարկը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնին մասնակցելու են լուսանկարիչներ 20 երկրից՝ Ճապոնիայից, Դանիայից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Շվեյցարիայից, ԱՄՆ-ից, ԱՄԷ-ից և այլն:
Կազմակերպչական կոմիտեի ղեկավար Տաթև Մնացականյանը նշեց, որ լուսանկարների 39 տաղավար է լինելու ամբողջ Երևանում:
«Շատ կարևոր քայլ է առաջին անգամ լուսանկարչական փառատոն անցկացնելը, քանի որ բավականին մեծ և հարուստ պատմություն ունենք»,- ասաց Մնացականյանը:
Նրա խոսքով՝ լուսանկարները ցուցադրվելու են «Զվարթնոց» օդանավակայանից սկսած մինչև Ազգային Ժողով և Նախագահի նստավայր:
«Լուսանկարներ փակցված կլինեն նաև Հովհաննես Թումանյանի թանգարանում, Երևանի մետրոպոլիտենի երկու կայարանում և մի շարք այլ վայրերում: Փառատոնը զբոսաշրջության համար էլ խթան կհանդիսանա, քանի որ միջազգային է և բավականին մասշտաբային»,- նշեց փառատոնի Կազմկոմիտեի ղեկավարը:
«Ֆոտոլուր» գործակալության տնօրեն Մելիք Բաղդասարյանն էլ շեշտեց, թե որպես լուսանկարիչ ինքը շատ հետաքրքրված է փառատոնով:
«Հայաստանն, իրոք, ունի լուսանկարչության լավ պատմություն, սակայն այն չի լուսաբանվել և ներկայացվել: Նմանատիպ միջոցառումները կնպաստեն, որպեսզի մեր հասարակությունը կարողանա ավելի լավ ծանոթանալ հայկական լուսանկարչության պատմությանը»,- նշեց Բաղդասարյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանն ընդգծեց, որ այս փառատոնը իր ուրույն տեղը կունենա համաշխարհային ֆոտոփառատոնների քարտեզի վրա:
«Հայկական պատմական լուսանկարչության մասին խոսելիս՝ տեսնում ենք դինաստիաների պատմություններ: Մի քանի տասնամյակի պատմություն ունեցող «Արմենպրես»-ի արխիվում կան հենց Բաղդասարյանների և շատ այլ լուսանկարիչների աշխատանքներ, որոնք թվայնացրել ենք և զետեղել history.armenpress.am կայքում»,- ասաց Անանյանը և հավելեց, որ ժամանակ առ ժամանակ գալիս է արխիվների վրայից փոշին թափ տալու պահը, և այժմ հենց այդ պահն է:
«Արմենպրես»-ը հանդես կգա 3 ցուցադրությամբ, և գործընկերներ «Կոնվերս» բանկի ու Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի հետ համատեղ իրականացվելու է «Հովհաննես Թումանյանի հետահայացը», որը նվիրված կլինի բանաստեղծի 150-ամյակին:
«Նույն հետահայացը կլինի նաև Կոմիտասի հետ կապված: Տարբեր հարթակներում հանդես կգանք նաև առանձին լուսանկարիչների աշխատանքների ցուցադրությամբ: Մեր միջազգային գործընկերներից մեկը՝ Բելառուսի ազգային լրատվական գործակալությունն առանձին ցուցադրություն կունենա՝ նվիրված ծեսին և ավանդույթին»,- նշեց «Արմենպրես» ԼԳ տնօրենը՝ հավելելով, որ փառատոնի պաշտոնական բացումը կկայանա օգոստոսի 26-ին, սակայն հանգստյան օրերից սկսած Երևանը կշնչի լուսանկարչությամբ:
Փառատոնն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի հովանու ներքո և տևելու է մեկ ամիս՝ մինչև սեպտեմբերի 24-ը:

В Ереване начинается первый Армянский международный фестиваль фотографии
В 26 августа Ереване начинается первый Армянский международный фестиваль фотографии. Как сообщает «Арменпресс», в фестивале примут участие фотографы из 20 стран - Японии, Дании, Италии, Франции, России, Беларуси, Швейцарии, США, ОАЭ и др.
Руководитель организационного комитета Татев Мнацаканян отметила, что 39 павильонов будут размещены по всему Еревану.
“Очень важным шагом является проведение этой фотовыставки, поскольку у нас довольно долгая и богатая история”, - сказала Мнацаканян.
По ее словам, фотографии будут демонстрироваться везде: от аэропорта “Звартноц” до Национального собрания и резиденции президента.
“Фотографии будут размещены также в Музее Ованеса Туманяна, на двух станциях Ереванского метрополитена и в ряде других мест. Фестиваль станет стимулом для туризма, поскольку он международный и довольно масштабный”, - отметила руководитель оргкомитета фестиваля.
Директор агентства “Фотолур” Мелик Багдасарян отметил, что в качестве фотографа он очень заинтересован фестивалем.
“ У Армении действительно хорошая история фотографии, однако она не была освещена и представлена. Подобные мероприятия будут способствовать тому, чтобы наше общество могло лучше ознакомиться с историей армянской фотографии”, - отметил Багдасарян.
Директор информационного агентства “Арменпресс” Арам Ананян подчеркнул, что этот фестиваль займет свое особое место на карте мировых фотофестивалей.
“Говоря об армянской исторической фотографии, мы видим истории династий. В архиве Арменпресс, имеющем историю нескольких десятилетий, есть работы династии Багдасарянов и многих других фотографов, которые оцифрованы и размещены на сайте history.armenpress.am”, - сказал Ананян и добавил, что иногда бывают моменты, когда пыль сдувается с материалов архивов, и сейчас именно этот момент.
Арменпресс выступит с тремя экспозициями, совместно с партнеры “Конверс банком” и Музеем Ованеса Туманяна подготовит выставку “Ретроспектива Ованеса Туманяна”, которая будет посвящена 150-летию поэта.
“Такая же ретроспектива будет посвящена и Комитасу. На разных площадках мы представим и выставки работ отдельных фотографов. Один из наших международных партнеров, национальное информационное агентство Беларуси, будет иметь отдельную экспозицию, посвященную празднествам и традициям”, - отметил директор ИА “Арменпресс”, добавив, что официальное открытие фестиваля состоится 26 августа, однако уже с выходных дней Ереван будет заполнен фотографией.