Նազարբաեւը դեմ Է արտահայտվել Ղազախստանում մեծամասնական ընտրական համակարգ սահմանելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի առաջին նախագահ եւ Nur Otan կուսակցության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հայտարարել Է, որ Ղազախստանում մեծամասնական ընտրական համակարգ սահմանելու փաստարկներ չկան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մասլիհաթների (տեղական ներկայացուցչական մարմինների), ինչպես նաեւ Մաժիլիսի (խորհրդարանի ստորին պալատի) հաջորդ ընտությունները տեղի կունենան կուսակցական ցուցակներով: Մենք լսում ենք մեր առանձին ընդդիմախոսներին կամ բլոգերներին, որոնք առաջարկում են վերադառնալ մեծամասնական համակարգին, անցկացնել վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրություններ եւ այլ բաներ: Անհրաժեշտ Է այսօր պատասխան տալ այդ ելույթներին: Հիմնավորված փաստարկներ այստեղ չկան, սոսկ դատողություններ են, ինչպես միշտ»,- ասել Է Նազարբաեւը Nur Otan կուսակցության քաղաքական խորհրդի ընդլայնված նիստում:
Մաժիլիսի նախորդ ընտրությունները տեղի են ունեցել 2016 թվականի մարտին: Մաժիլիսի պատգամավորներն ընտրվում են հնգամյա ժամկետով, այդպիսով, հերթական ընտրությունները պետք Է տեղի ունենան 2021 թվականին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Назарбаев выступил против мажоритарной избирательной системы в Казахстане
Аргументов за введение в Казахстане мажоритарной избирательной системы нет, считает первый президент Казахстана и председатель партии Nur Otan Нурсултан Назарбаев, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Следующие выборы в маслихаты (местные представительные органы) пройдут, так же как и в мажилис (нижняя палата парламента), по партийным спискам. Мы слышим отдельных наших оппонентов или блогеров, которые предлагают вернуться к мажоритарной системе, проведению досрочных парламентских выборов и так далее. Надо сегодня дать ответ этим выступлениям. Обоснованных аргументов здесь нет, только рассуждения, как всегда", - сказал Назарбаев на расширенном заседании политического совета партии Nur Otan.
Предыдущие выборы в мажилис парламента прошли в марте 2016 года. Депутаты мажилиса избираются на пятилетний срок, таким образом, очередные выборы должны пройти в 2021 году.