Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանությունը ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է ընդհատել հանգիստը Հուրգադայում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը Հուրգադայում հանգստանալու նպատակով գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է ընդհատել հանգիստը և հայրենիք վերադառնալ հուլիսի 29-ի չվերթով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է «Ֆեյսբուք»-ում դեսպանության պաշտոնական էջում:
«Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ հուլիսի 29-ին նախատեսված Հուրգադա-Երևան Orange2fly թիվ OTF 3701 չվերթը կիրականացվի Եգիպտոսի ժամանակով 03:00-ին։ Միաժամանակ, հորդորում ենք այն ուղևորներին, ում թռիչքը նախատեսված է օգոստոսի 1-ին և 5-ին, ընդհատել հանգիստը և մեկնել Հայաստան վերոհիշյալ չվերթով։ Այդ քաղաքացիներին խնդրում ենք տրամադրել ՀՀ դեսպանություն իրենց անձնական տվյալները (անուն և ազգանուն (լատինատառ), անձնագրի համար)` համապատասխան ցուցակի մեջ ընդգրկվելու նպատակով»,- նշված է հաղորդագրությունում:
Հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երևան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայումէգտնվում 119 ՀՀ քաղաքացի։ ՀՀ դեսպանության տեղեկություններով՝ չվերթը չեղարկվել է A&R հայկական տուր օպերատորի կողմից հունական Orange to Fly ավիաընկերության նկատմամբ ունեցած ֆինանսական պարտականությունները չկատարելու պատճառով։ Հարկ է նշել, որ արդեն իսկ չեղարկվել է նաև հուլիսի 29-ին նախատեսված նույն ընկերության Հուրգադա-Երևան չվերթը, ինչը ենթադրում է, որ նույն խնդրի առաջ են կանգնելու ևս 100-ից ավելի (ճշգրիտ թիվը ներկայումս հստակեցվում է) ՀՀ քաղաքացիներ:
ՀՀ կառավարությունը քննարկելու է Արտաքին գործերի նախարարությանը պահուստային ֆոնդից Եգիպտոսում մնացած Հայաստանի 119 քաղաքացիներին Հայաստան վերադարձնելու համար 47 մլն 198 հազար դրամ հատկացնելու հարցը:

Armenian Embassy urges Armenian citizens to suspend holiday in Hurghada
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. The Embassy of Armenia in Egypt urges the citizens of Armenia spending their holiday in Hurghada to suspend their holiday and return to Armenia by July 29 flight, ARMENPRESS was informed from the Facebook page of the Embassy.
“The Armenian Embassy in Egypt informs that Hurghada-Yerevan OTF 3701 flight will be carried out at 03:00, Egypt time. At the same time we urge the passengers whose flights are scheduled on August 1 and 5 to suspend their holiday and fly to Armenia by the mentioned flight”, reads the statement.
132 Armenian citizens were left in Hurghada due to the cancellation of OTF 3703 flight en route Hurghada-Yerevan. According to some reports, the flight was cancelled because the Armenian A&R tour agency didn’t pay the Greek Orange Fly airline to carry out the flight. Hurghada-Yerevan July 29 flight has also been cancelled, which means that nearly 100 Armenian citizens will face the same problem. The flights are funded by the Government of Armenia.