Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանությունը ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է ընդհատել հանգիստը Հուրգադայում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը Հուրգադայում հանգստանալու նպատակով գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է ընդհատել հանգիստը և հայրենիք վերադառնալ հուլիսի 29-ի չվերթով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է «Ֆեյսբուք»-ում դեսպանության պաշտոնական էջում:
«Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ հուլիսի 29-ին նախատեսված Հուրգադա-Երևան Orange2fly թիվ OTF 3701 չվերթը կիրականացվի Եգիպտոսի ժամանակով 03:00-ին։ Միաժամանակ, հորդորում ենք այն ուղևորներին, ում թռիչքը նախատեսված է օգոստոսի 1-ին և 5-ին, ընդհատել հանգիստը և մեկնել Հայաստան վերոհիշյալ չվերթով։ Այդ քաղաքացիներին խնդրում ենք տրամադրել ՀՀ դեսպանություն իրենց անձնական տվյալները (անուն և ազգանուն (լատինատառ), անձնագրի համար)` համապատասխան ցուցակի մեջ ընդգրկվելու նպատակով»,- նշված է հաղորդագրությունում:
Հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երևան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայումէգտնվում 119 ՀՀ քաղաքացի։ ՀՀ դեսպանության տեղեկություններով՝ չվերթը չեղարկվել է A&R հայկական տուր օպերատորի կողմից հունական Orange to Fly ավիաընկերության նկատմամբ ունեցած ֆինանսական պարտականությունները չկատարելու պատճառով։ Հարկ է նշել, որ արդեն իսկ չեղարկվել է նաև հուլիսի 29-ին նախատեսված նույն ընկերության Հուրգադա-Երևան չվերթը, ինչը ենթադրում է, որ նույն խնդրի առաջ են կանգնելու ևս 100-ից ավելի (ճշգրիտ թիվը ներկայումս հստակեցվում է) ՀՀ քաղաքացիներ:
ՀՀ կառավարությունը քննարկելու է Արտաքին գործերի նախարարությանը պահուստային ֆոնդից Եգիպտոսում մնացած Հայաստանի 119 քաղաքացիներին Հայաստան վերադարձնելու համար 47 մլն 198 հազար դրամ հատկացնելու հարցը:

Посольство призывает граждан Армении прервать отпуск в Хургаде и вернуться в Ереван
Посольство Армении в Египте призвало находящихся в Хургаде для отдыха граждан Армении прервать свой отпуск и вернуться на родину 29 июля. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится на официальной странице посольства в Facebook.
«Посольство Республики Армения в Египте сообщает, что рейс Хургада-Ереван OTF 3701 компании Orange2fly, запланированный на 29 июля, будет совершен в 03:00 по египетскому времени. В то же время мы настоятельно призываем пассажиров, рейс которых запланирован на 1-5 августа, прервать отпуск и приехать в Армению по этому рейсу. Мы просим этих граждан предоставить посольству свои личные данные (имя/фамилия и номер паспорта) для включения в соответствующий список», - говорится в сообщении.
25 июля 119 граждан Армении остались в Хургаде из-за отмены рейса OTF 3703 Хургада–Ереван. По данным посольства Армении, причиной отмены рейса является то, что армянский туроператор “A&R” не заплатил авиаперевозчику.
Отменен также рейс, запланированный на 29 июля, что предполагает, что еще около сотни граждан Армении (точное количество уточняется) столкнутся с той же проблемой.
Правительство Армении обсуждает вопрос о выделении 47 млн 198 тыс драмов МИД Армении для организации перевозки граждан Армении из Хургады в Ереван.