Զելենսկու կուսակցությունն ավելի քան 42 տոկոս Է հավաքում Ռադայի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հինգ քաղաքական կուսակցություններ են անցնում Գերագույն ռադայի նոր կազմ կուսակցական ցուցակներով: Այդ մասին են վկայում Ուկրաինայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներն արձանագրությունների 30,9 տոկոսի մշակման արդյունքներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Առաջատարը նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու կողմնակիցների «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությունն Է, որը հավաքում Է քվեների 42,12 տոկոսը: Երկրորդ տեղում ամրապանդվել Է «Ընդդիմաիր պլատֆորմ -Հանուն կյանքի» կուսակցությունը. Վիկտոր Մեդվեդչուկի, Յուրի Բոյկոյի եւ Վադիմ Ռաբինովիչի կուսակցության արդյուքը կազմում Է 12,69 տոկոս: Այնուհետեւ զգալի տարբերությամբ հետեւում են նախկին նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի «Եվրոպական համերաշխությունն»՝ 8,7 տոկոսով, նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի «Բատկիվշչինան»՝ 8,2 տոկոսով եւ երաժիշտ Սվյատոսլավ Վակարչուկի «Ձայնը»՝ 6,4 տոկոսով: Գերագույն ռադայի արտահերթ ընտրությունները կայացել են հուլիսի 21-ին: Կուսակցական ցուցակներով խորհրդարան անցած կուսակցրությունները կստանան 225 մանդատ, եւս 199 պատգամավոր ընտրվում Է միամանդատ օկրուգներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Партия Зеленского набирает более 42% на выборах в Раду
Пять политических сил проходят в новый состав Верховной рады по партийным спискам. Об этом свидетельствуют данные ЦИК Украины по результатам обработки 30,9% протоколов.
Лидерство удерживает партия сторонников президента Владимира Зеленского "Слуга народа", которая набирает 42,12% голосов. На втором месте укрепилась "Оппозиционная платформа - За жизнь": результат партии Виктора Медведчука, Юрия Бойко и Вадима Рабиновича составляет 12,69%. Далее с ощутимым отрывом следуют "Европейская солидарность" экс-президента Петра Порошенко с 8,7%, "Батькивщина" бывшего премьера Юлии Тимошенко 8,2% и "Голос" музыканта Святослава Вакарчука с 6,4%,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Внеочередные выборы в Верховную раду состоялись в воскресенье. По партийным спискам прошедшие в парламент партии получат 225 мандатов, еще 199 депутатов избираются в одномандатных округах.