Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկները նախորդ տարվա համեմատ 120 մլն դոլար ավելի են ծախսել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա առաջին 6 ամսում Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկները ծախսել են 120 մլն դոլար ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ տուրիզմի ոլորտում ունենք դրական տեղաշարժեր:
Վարչապետի խոսքով, դա հայտնի է դարձել՝ վերլուծելով արտասահմանում թողարկված բանկային քարտերով կատարված վճարումները ռեստորաններում, հյուրանոցներում, տարբեր վայրերում:
Նիկոլ Փաշինյանը դիմեց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանին և ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանին՝ նշելով. ««Իրավակարգը շատ կարևոր է զբոսաշրջիկների զգացողության համար: Հայաստանում քաղաքացիներն ու զբոսաշրջիկները պետք է իրենց անվտանգ զգան, և դա շատ կարևոր է զբոսաշրջության հետագա զարգացման համար»:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշեց, որ այս տարվա հունիսին նախորդ տարվա հունիսի համեմատ արտասահմանյան քարտերով գործարքների աճը սննդի կետերում կազմել է 75 տոկոս, հյուրանոցներում՝ 32 տոկոս աճ, կանխիկացման գործարքները՝ 22 տոկոս աճ, գործակալություններում՝ 36 տոկոս աճ, սուպերմարկետներում՝ 38-74 տոկոս աճ:
«Այս տարվա 6 ամսում զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 85 հազարով կամ 12,3 տոկոսով: Մենք 2013-ին հետազոտություն ենք արել և պարզել, որ ամեն զբոսաշրջիկ Հայաստանում ծախսել է 730 դոլար: Այսօրվա վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ այդ թիվը 880 դոլար է: Հյուրանոցների թիվը 2013-ի համեմատ գրեթե կրկնապատկվել է, աճել է 300-ով»,- ասաց ԿԲ նախագահը:

Tourists spent 120 USD more in Armenia compared to 2018
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. Tourists who arrived in Armenia in the first six months of 2019 have spend 120 million USD more compared to the same period of the previous year, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during today’s Cabinet meeting, adding that there is progress in tourism sector.
The PM said this indicator has become known after analyzing the payments with cards made by banks abroad in Armenian restaurants, hotels and different places.
“Legal order is very important for tourists. Citizens and tourists in Armenia should feel safe, and this is very important for the further development of tourism”, Pashinyan told Director of the National Security Service Artur Vanetsyan and Police Chief Valery Osipyan.
President of the Central Bank of Armenia Artur Javadyan said the number of tourists increased 85.000 or 12.3% in January-June 2019. “In 2013 we conducted research and revealed that each tourist spent 730 USD in Armenia. Today’s analyses show that this amount has reached 880 USD. The number of hotels almost doubled, increased by 300, compared to 2013”, the CBA President said.