Չինական «Ձմռան վրա ձմեռ» ֆիլմը ներառվել է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մրցութային բաժնում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինացի երիտասարդ ռեժիսոր Ծյան Սինը «Ձմռան վրա ձմեռ» ֆիլմում անդրադարձել է մի ընտանիքի պատմության, որը 1945 թվականին ապրում էր Ճապոնիայի կողմից բռնազավթված հյուսիսարևելյան Չինաստանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` կինոնկարն ընդգրկվել է «Ոսկե ծիրան» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնի լիամետրաժ ֆիլմերի մրցույթում:
Հուլիսի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ֆիլմի ռեժիսորն ասաց, որ կինոնկարում կարմիր թելի պես անցնում է կանանց իրավունքների պաշտպանության խնդիրը: «Չինաստանն այսօր հասել է զարգացման բարձր մակարդակի, բայց գյուղական շատ համայնքներում կանանց մասին բացասական ընկալումներն ու կարծրատիպերը պահպանվում են մինչ օրս:
Հիշում եմ` մանկությանս տարիներին, երբ գնում էի գյուղ պապիկիս մոտ ապրելու, տեսնում էի, որ կանայք զրկված են ձայնի իրավունքից: Կնոջ կարգավիճակն այնքան ցածր էր, որ ընթրելիս սկզբում պետք է ուտեր հայրը, պապիկը, այնուհետև` մայրն ու տատը»,-պատմեց Սինը:
Նրա խոսքով` թեև ֆիլմում գործողությունները, պատկերները նկարագրում են 1940-ականների Չինաստանը, այնտեղ տեղի ունեցող իրադարձությունները, այդ շրջանի հասարակական ընկալումներն արդիական են մինչ օրս:
Ռեժիսորը շեշտեց, որ ֆիլմով ցանկացել է ընդգծել, որ պատերազմը մեծ վնաս է հասցրել նաև ճապոնացիներին, իսկ սերը չի ճանաչում ո՛չ ռասայական պատկանելիություն, ո՛չ սահման:
Ծյան Սին ծնվել է Լյաոնին նահանգում: Վաղ տարիքից սովորել է նկարել: Ավարտել է Լու Սյունի գեղարվեստի ակադեմիայի միջին դպրոցն ու Չունցինի համալսարանի Մեյշի կինոակադեմիան` կինոօպերատորի մասնագիտությամբ: Ծյան Սինի առաջին խաղարկային ֆիլմը` «Յոթ օր», 2015 թվականին Մոնրեալի միջազգային կինոփառատոնում արժանացել է մրցանակի:

Китайский фильм включен в конкурсный отдел кинофестиваля “Золотой абрикос”
Молодой китайский режиссер Син Цзян в фильме “Зима за зимой” рассказал об истории одной семьи, которая в 1945 году жила в оккупированном Японией Северо-Восточном Китае.
Как передает «Арменпресс», фильм включен в конкурс полнометражных фильмов 16-го Международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.
8 июля на встрече с журналистами режиссер фильма сказал, что в картине красной нитью проходит проблема защиты прав женщин. “Китай сегодня достиг высокого уровня развития, но во многих сельских общинах негативные восприятия и стереотипы о женщинах сохраняются до сих пор. Помню, в детстве, когда я ездил в деревню, чтобы пожить у дедушки, я видел, что женщины лишены права голоса. Статус женщины был настолько низким, что за ужином сначала должен был поесть отец, дедушка, и лишь затем мать и бабушка”, - рассказал Син Цзян.
По его словам, хотя действие фильма, изображения описывают Китай 1940-х годов, происходящие там события, общественное восприятие этого периода актуально и до сих пор.
Режиссер подчеркнул, что фильмом он хотел подчеркнуть, что война нанесла большой вред и японцам, а любовь не признает ни расовой принадлежности, ни границ.
Син Цзян родился в провинции Ляонин. С раннего возраста он научился рисовать. Син Цзян окончил среднюю школу Академии художеств Лу Сюна и Мэйшскую киноакадемию университета Чунцина по специальности кинооператора. Первый игровой фильм Син Цзяна “Семь дней” на Международном кинофестивале в Монреале в 2015 году удостоился премии.