Հայ և լեհ պատգամավորները ակտիվացնում են խորհրդարանական համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությունը՝ Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորությամբ հուլիսի 2-4-ը գտնվում է Վարշավայում՝ Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի հետ համատեղ նիստի աշխատանքներին մասնակցելու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից:
ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության կազմում են նաեւ «Իմ քայլը» խմբակցությունից պատգամավորներ Սոս Ավետիսյանը եւ Անուշ Բեղլոյանը, «Բարգավաճ Հայաստան»-ից` Արման Աբովյանը, «Լուսավոր Հայաստան»-ից` Արման Բաբաջանյանը:
Համատեղ նիստի ընթացքում հայ եւ լեհ պատգամավորները հանդես են եկել զեկույցներով՝ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների, տարածաշրջանային անվտանգության եւ Հարավային Կովկասում համագործակցության ու կայունության հարցերի, ինչպես նաեւ հայ-լեհական երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն անդրադարձել է հայ-լեհական երկկողմ հարաբերություններին՝ կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Այս համատեքստում կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ ոլորտային համապատասխան երկու հանձնաժողովների միջեւ համագործակցությունը, օրենսդրական գործունեության հետ կապված փորձի փոխանակումը, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համատեղ քննարկումների անցկացումը կնպաստեն Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեհաստանի Հանրապետության խորհրդարանների միջեւ երկկողմ կապերի խթանմանը: Նշվել է, որ համատեղ լսումների կազմակերպումը, փոխադարձ այցերը, միջազգային հարթակներում ակտիվ փոխգործակցությունը եւս իրենց նպաստը կբերեն վերոնշյալ նպատակների իրականացմանը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ գործակցության օրակարգին՝ հանձնաժողովի նախագահն իր գոհունակությունն է հայտնել Լեհաստանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման առնչությամբ եւ հույս հայտնել, որ ԵՄ մյուս երկրների ազգային խորհրդարանները եւս Համաձայնագիրը հնարավորինս արագ կվավերացնեն:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման հրամայականը՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան:
Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝ հաջորդ համատեղ նիստը նախատեսելով անցկացնել 2020 թվականին՝ Երեւանում:

YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs led by chairman Ruben Rubinyan is in Warsaw to take part in the joint session with the Foreign and European Union Affairs Committee of the Polish Senate on July 2-4, the Armenian Parliament told Armenpress.
The Armenian parliamentary delegation includes lawmakers both from the ruling My Step faction, Prosperous Armenia and Bright Armenia parties.
During the joint session the Armenian and Polish lawmakers delivered reports on the Armenia-EU relations, regional security, cooperation and stability in the South Caucasus, as well as the Armenian-Polish bilateral ties.
In his welcoming remarks Ruben Rubinyan touched upon the Armenian-Polish relations, highlighting the role of the parliamentary diplomacy. In this context the sides expressed confidence that the cooperation between the respective committees, the exchange of experience relating to the legislative activity, as well as the joint discussions in the fields of mutual interest will contribute to boosting the bilateral ties between the Armenian and Polish Parliaments.
Touching upon the Armenia-EU partnership agenda, the chairman of the committee expressed his satisfaction over Poland’s ratification of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and expressed hope that the national parliaments of the remaining EU states will also ratify the Agreement as soon as possible.
Coming to the Nagorno Karabakh conflict, Armenia’s Rubinyan highlighted the imperative of solving the conflict exclusively peacefully in accordance with the principles of the international law.
At the end of the meeting the sides signed a joint statement, planning to hold the next joint session in Yerevan in 2020.