«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորը համարում է, որ Քոչարյանի գործն իրականացվում է օրինականության սահմաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի վերաբերյալ չի շտապում բովանդակային խոսել, քանի որ օբյեկտիվ պատճառներով տիրապետում են գործի մասին դեռ հատվածական տեղեկությունների, բացի այդ, նկատի են ունենում իշխանությունների տարանջատման սկզբունքը: Այնուամենայնիվ, խմբակցության պատգամավոր Աննա Կարապետյանը կարծում է, որ Քոչարյանի նկատմամբ ոչ մի քաղաքական հետապնդում չկա, գործընթացն իրականանում է օրինականության սահմաններում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` խորհրդարանական ճեպազրույցում նման տեսակետ հայտնեց խմբակցության պատգամավորը` անդրադառնալով Քոչարյանի կալանավորման մասին որոշմանը:
Պատգամավոր Աննա Կարապետյանը նշեց, որ չի կիսում Քոչարյանի տեսակետը, թե երկրում օրենք ու օրինականություն չկա, և նրա աջակիցների տեսակետը, թե քաղաքական հետապնդում է իրականացվում. «Իհարկե, ոչ մի քաղաքական հետապնդում չկա` ըստ իս: Ի սկզբանե գործը կասեցնելու և ՍԴ ուղարկելու մասին որոշման օրինականության մասին կասկածներ կային: Եվ թե տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչները, թե դատախազությունը բողոքը բերել էին հենց այս հիմքերով: Բայց քանի որ դատական ակտի հիմնավորումներին դեռ ամբողջությամբ ծանոթ չեմ, զերծ կմնամ մեկնաբանել դատական ակտը, և ծանոթանալուց հետո կխոսենք այդ մասին: Ոչ մի քաղաքական հետապնդում չկա, գործընթացն իրականանում է օրինականության սահմաններում և օրենքներին համապատասխան»,-ասաց Կարապետյանը:
Պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը մեկնաբանեց, թե ինչու բովանդակային չեն խոսում գործի վերաբերյալ: «Առաջինը, քանի որ դա բխում է իշխանությունների տարանջատման սկզբունքից: Ճիշտ չէ, որ ԱԺ-ն, որպես օրենսդիր իշխանություն, մեկնաբանի առանձին դատական գործի հանգամանքներ` դրանում կայացվող որոշումների շրջանակում: Երկրորդ պատճառը բովանդակային է»,-նշեց Գրիգորյանը: Ինչքան էլ լուսաբանվի, գործի մասին հատվածական խոսվի, չպետք է թույլ տան ամբողջական հետևություններ անել:
Աննա Կարապետյանը նշեց, որ քանի որ դատական ակտը հրապարկվել է երեկ, իրենք չէին կարող ծանոթ լինել բոլոր հիմնավորումներին, ուստի այս պահին այդ մասով որևէ կարծիք և դիտարկում չեն ցանկանում անել, որ թյուրըմբռնում չլինի: Աննա Կարապետյանը նշեց, որ հանրության մեջ տասնամյակներ ձգվող հիմնական հանրային պահանջը Մարտի 1-ի գործի բացահայտումն է, և կսպասեն այդ բացահայտմանը:
Վերաքննիչ քրեական դատարանի հունիսի 25-ի որոշմամբ վերացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված Արցախի նախկին ու ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությունը, և որոշվել է որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը: Քոչարյանը հունիսի 25-ին ինքնակամ ներկայացել է ԱԱԾ շենքում գտնվող «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ` կատարելու դատարանի կալանքի որոշումը:

Депутат фракции “Мой шаг” считает, что дело Кочаряна осуществляется в рамках законности
Фракция “Мой шаг” Национального собрания РА не спешит содержательно говорить о деле второго президента РА Роберта Кочаряна, поскольку по объективным причинам они владеют лишь отрывочными сведениями о деле, кроме того, имеют в виду принцип разделения властей. Тем не менее, депутат от фракции Анна Карапетян считает, что в отношении Кочаряна нет никакого политического преследования, процесс осуществляется в рамках законности.
Как передает Арменпресс, об этом в ходе брифинга сказала депутат фракции, касаясь решения об аресте Кочаряна.
Депутат Анна Карапетян отметила, что не разделяет точку зрения Кочаряна о том, что в стране нет закона и законности, и мнение его сторонников о том, что осуществляется политическое преследование. “Конечно, по-моему, никакого политического преследования нет. Изначально были сомнения относительно законности решения о приостановлении дела и направлении его в КС. И представители правопреемников потерпевших, и прокуратура направили апелляционные жалобы именно на этих основаниях. Но поскольку я еще не полностью знакома с обоснованиями судебного акта, воздержусь комментировать судебный акт, и поговорим об этом после ознакомления. Никаких политических преследований нет, процесс осуществляется в рамках законности и в соответствии с законами”, - сказала Карапетян.
Депутат Сурен Григорян прокомментировал, почему они не говорят о деле содержательно. “Во-первых, поскольку это исходит из принципа разделения властей. Будет неверно, если НС, как законодательная власть, будет комментировать обстоятельства отдельного судебного дела в рамках принимаемых в нем решений. Вторая причина – содержательная”, - отметил Григорян. Сколько бы оно ни освещалось, по отрывкам по делу, не нужно делать целостные выводы.
Анна Карапетян отметила, что поскольку судебный акт был опубликован вчера, они не могли быть знакомы со всеми обоснованиями, следовательно, на данный момент по этой части не хотят выражать какого-либо мнения и наблюдения, чтобы не было бы неправильного восприятия.
Анна Карапетян отметила, что основным общественным требованием является раскрытие дела 1-го марта, и они будут ждать этого раскрытия.
Решением Апелляционного уголовного суда от 25 июня отменено личное поручительство бывшего и нынешнего президентов Арцаха, избранное в качестве меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна, и принято решение применить в качестве меры пресечения арест. 25 июня, для исполнения решения суда об аресте, Кочарян добровольно явился в уголовно-исполнительное учреждение “Ереван-Кентрон”, находящееся в здании СНБ.