Հայկական ֆուտբոլը լուրջ ապագա է ունենալու. Արթուր Վանեցյան
«Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնը ստանձնել եմ 2018 թվականի սեպտեմբերի 22-ից, և այդ օրվանից ֆեդերացիայում սկսել է լայնածավալ աշխատանքը, որն արդեն իսկ շոշափելի արդյունքի է բերել: Հայտարարել էի, որ ՀՖՖ մեծ ուշադրություն է դարձնելու մարզերին, և որպես ամենալուրջ ծրագիր, սկսել ենք արհեստական խոտածածկով մարզադաշտերի կառուցումը: Սա մասսայական ֆուտբոլը խթանելու հիանալի միջոց է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց ՀՖՖ նախագահը:
Հաջորդ ամիս ֆեդերացիան պատրաստվում է գործարկել մարզադաշտերից 26-ը` Արարատի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերում: Հաջորդ 4 ամիսների ընթացքում նախատեսվում է ևս 26 մարզադաշտերի կառուցում: Այս նախագծի վրա ընդհանուր առմամբ ծախսվել է 1,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Զուգահեռաբար ՀՖՖ սկսելու է աշխատանք հավելյալ 26 մարզադաշտերի ուղղությամբ, որի վրա կծախսվի ևս 750 հազար դոլար: Վանեցյանը հույս հայտնեց, որ ընթացիկ տարվա մեջ կհասցնեն կառուցել նաև հավելյալ դաշտերը:
Անդրադառնալով ՀՖՖ տեխնիկական տնօրեն Խինես Մելենդեսին` Վանեցյանը փաստեց, որ հունվարից մինչ օրս, ինչ իսպանացին մասնագետն աշխատում է Հայաստանում, տեսանելի են նրա աշխատանքի դրական արդյունքները: «Մի քանի անգամ անձամբ եմ հանդիպել նրա հետ և քննարկել հայկական ֆուտբոլի ապագան և հիմա վստահություն ունեմ, որ մեր ֆուտբոլը լուրջ ապագա է ունենալու: Խինես Մելենդեսի օգնությամբ մենք լուրջ ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ ենք անում ֆուտբոլում»,-ասաց նա:
Վանեցյանն առանձնակի ընդգծեց, որ նոր ծրագրերն ավելացնում են ֆինանսական բեռը, սակայն ֆեդերացիան պատրաստ է լուծել այդ խնդիրները: «Մենք լրջորեն աշխատանքներ ենք տանում կանանց ազգային թիմ ստեղծելու ուղղությամբ և կանանց ֆուտբոլի մասսայականությունը դարձրել ենք գերակա ուղղություններից մեկը: Մեծ ուշադրության է արժանանում նաև ֆուտզալը»,-ասաց ՀՖՖ նախագահը:
Ֆեդերացիայի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանում զարգացում է ապրում նաև ակումբային ֆուտբոլը, թեպետ առկա են մի շարք խնդիրներ: «Ակումբներից շատերը չեն շտապում ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքներում: Սա լրջագույն խնդիր է, և մենք այժմ փոխում ենք ենթակառուցվածքները տրամադրելու քաղաքականությունը: Ոչ թե կառուցում և նվիրաբերում ենք ակումբին, այլ համատեղ ներդրումային ծրագիր ենք իրականացնում ցանկացողների հետ»,-նշեց նա:
Վանեցյանը մեծ ոգևորությամբ առանձնացրեց Հայաստանի ընտրանու վերջին երկու հաղթանակները և մասնավորապես ասաց. «Հույս ունենք, որ գրանցած հաջողությունը զարգացում կապրի, և մենք` ՀՖՖ-ն և անձամբ ես, միշտ լինելու ենք ֆուտբոլիստների և մարզիչների կողքին»:

Armenian football going to have a serious future – FFA President
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. During the congress of the Football Federation of Armenia (FFA), FFA President Artur Vanetsyan in his remarks touched upon the future actions of the Federation, the vision on the development of football and the upcoming programs.
“I assumed the position of the President of the Football Federation on September 22, 2018, and starting from that day large-scale work has launched in the Federation which already has tangible results. I have announced that the FFA will pay a great attention to the provinces, and as one of the most serious projects we started building football fields with artificial turfs. This is a perfect way of promoting massive football”, he said.
Next month the Federation is going to launch 26 out of these football fields in Ararat, Vayots Dzor and Gegharkunik provinces. 26 more football fields will be built in the next 4 months. A total of 1.5 million USD has been required for this project. In line with this, the FFA will start working in the direction of additional 26 football fields which will cost 750.000 USD. The FFA President expressed hope that they will manage to build the additional fields during this year.
Commenting on the work of FFA technical director Gines Melendes, Artur Vanetsyan said the positive results of his work are already visible since the day of starting working in Armenia. “I have personally met with him several times and discussed the future of the Armenian football. And now I have a confidence that our football will have a serious future. We are making serious institutional changes in the football thanks to Gines Melendes”, Vanetsyan said.
He noted that the new projects increase the financial burden, but added that the Federation is ready to solve these problems. “We carry out major works to create women’s national team and make the women’s participation one of the priority directions. Great attention is also paid to futsal”, he said.
Vanetsyan said club football is also developing in Armenia, although there are some problems. “Most of the clubs mostly do not make investments in infrastructures. This is a serious issue, and now we are changing the policy of providing infrastructures. We are not building and donating them to the club, but are implementing a joint investment program with those who have a wish”, he said.
He also praised the recent two victories of the Armenian national team and noted: “We hope this success will further develop, and we, the FFA and I personally, will always stand together with the players and coaches”.