Վերին Լարսում կանգնեցված ավտոբուսի ուղևորները տեղափոխվել են Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերին Լարսի անցակետի վրացական հատվածում արգելված բեռ տեղափոխելու համար կանգնեցված ավտոբուսի մեջ գտնվող ուղևորները տեղափոխվել են Հայաստան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը հայտնում է, որ հունիսի 25-ի առավոտյան ժամը 07:00-ին, Վերին Լարսում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին Հայաստան տեղափոխող ավտոբուսը մեկնարկել է իր ընթացքը դեպի Հայաստան։
Հունիսի 24-ի առավոտյան ժամը 06։00-ին, ռուս-վրացական Վերին Լարսի անցակետի վրացական հատվածում արգելված բեռ տեղափոխելու համար կանգնեցվել է հայկական ուղևորափոխադրող ընկերություններից մեկին պատկանող ավտոբուսներից մեկը։ Հունիսի 24-ի երեկոյան տեղեկատվություն տարածվեց, որ սահմանին գտնվող ուղևորներին Հայաստան տեղափոխելու նպատակով ուղևորափոխադրող ընկերության կողմից տրամադրված լրացուցիչ մեքենան արդեն Վրաստանի տարածքում է:

Passengers of detained bus transported to Armenia from Georgia
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. The Armenian passengers of a bus that was denied entry to Georgia after crossing the Upper Lars checkpoint from Russia are already being transported to Armenia, the Embassy of Armenia in Georgia said. The backup bus picked up the passengers and left the checkpoint at 07:00, June 25.
An Armenian passenger bus traveling from Russia was stopped by Georgian authorities at the Upper Lars checkpoint on June 24 after entering the Georgian side. The Upper Lars border checkpoint is located at the Russia-Georgia border and is used by Armenians as land communication to travel from/into Russia via Georgia.
The bus was denied entry for “transporting a banned item”, the Embassy of Armenia in Georgia told ARMENPRESS.
The bus is owned by an Armenian transportation company.
The “banned item” was reportedly discovered in the possession of the driver.
Shortly afterwards the travel company owning the bus sent a back-up vehicle to pick up the passengers.