Հանրահայտ կինոռեժիսոր Կառլոս Ռեյգադասը 16-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի հատուկ հյուրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի«Ոսկե ծիրան» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնի հատուկ հյուրն այս տարի կլինի մեքսիկացի հանրահայտ կինոռեժիսոր, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Կառլոս Ռեյգադասը: Հուլիսի 7-14-ն անցկացվելիք կինոտոնի շրջանակում Ռեյգադասը կժամանի Հայաստան, և մեր երկրում կցուցադրվեն անվանի ռեժիսորի ֆիլմերը:
Կառլոս Ռեյգադասը (Ալբերտո Կաստիլյո Ասունսոլո) իրավաբանություն է ուսանել Մեխիկոյում, ապա` Լոնդոնում մասնագիտացել զինված հակամարտությունների ուսումնասիրման մեջ և աշխատել ՄԱԿ-ում: 1987-ին Անդրեյ Տարկովսկու ֆիլմերը դիտելուց հետո հասկացել է, որ անհույս սիրահարված է կինոյին:
1997-ին «Գերմարդկայինը» առաջին կարճամետրաժ ֆիլմով Բելգիայում մասնակցել է կինոմրցույթի: 1999-ին սկսել է գրել իր առաջին լիամետրաժ ֆիլմի` «Ճապոնիայի» սցենարը, որն սկսել է նկարահանել միայն 2001-ին: Կինոնկարը ներկայացվել է Ռոտերդամի կինոփառատոնում և հատուկ հիշատակության արժանացել Կաննի «Ոսկե կինոխցիկ» մրցույթում, ինչպես նաև «Մարջան» մրցանակի արժանացել Հավանայի կինոփառատոնում: 2004-ին Ռեյգադասը թողարկել է «Արյունը», որը նկարահանել է երիտասարդ ռեժիսոր Ամատ Էսկալանտեն: Ֆիլմը ներկայացվել է Կաննի փառատոնում և մրցանակ շահել «Հատուկ հայացք» ծրագրում: 2005-ին Ռեյգադասը նկարահանել է «Մարտ երկնքում» ֆիլմը: Կինոնկարը Կաննում հավակնում էր «Ոսկե արմավենու ճյուղին»:
2007-ին նկարահանած «Անաղմուկ լույս» ֆիլմի շնորհիվ Կաննում արժանացել է ժյուրիի մրցանակին: «Լույս՝ խավարից հետո» կինոնկարի համար արժանացել է Կաննի 65-րդ կինոփառատոնի մրցանակին՝ որպես լավագույն ռեժիսոր: Ռեյգադասը հանդես է գալիս նաև որպես կինոպրոդյուսեր:
«Ֆիլմ ստեղծելիս սցենարն ինձ համար այնքան էլ կարևոր դեր չի խաղում, այն օգնում է լոկ փոքր-ինչ կառուցել այն, ինչն ուզում եմ փոխանցել հանդիսատեսին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մի առիթով ասել է Կառլոս Ռեյգադասը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 7-14-ը Երևանում կանցկացվի «Ոսկե ծիրան» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնը: Միջազգային կինոփառատոնն աշխարհի տարբեր երկրներից ստացել է մասնակցության ավելի քան 740 հայտ, ինչպես նաև ընտրվել են մի շարք կինոնկարներ աշխարհի հեղինակավոր կինոփառատոններից՝ Կաննից, Բեռլինից, Ռոտերդամից: Փառատոնն ունենալու է միջազգային լիամետրաժ (խաղարկային և վավերագրական), ինչպես նաև կարճամետրաժ ֆիլմերի տարածաշրջանային մրցույթներ, իսկ արտամրցութային ծրագիրը ներառելու է «Տարածաշրջանային համայնապատկեր» մրցույթը: Մնացած ծրագրերը ոչ մրցութային են. դրանք են՝ «Երևանյան պրեմիերաներ», «Հետահայաց ցուցադրություններ», «Հարգանքի տուրք»:

Известный кинорежиссер Карлос Рейгадас - специальный гость 16-го “Золотого абрикоса”
Специальным гостем 16-го Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” в этом году будет известный мексиканский кинорежиссер, лауреат международных конкурсов Карлос Рейгадас. Как передает «Арменпресс», в рамках кинофестиваля, который состоится с 7 по 14 июля, Рейгадас прибудет в Армению, и в нашей стране будут показаны фильмы известного режиссера.
Карлос Рейгадас (Альберто Кастильо Асунсоло) изучал юриспруденцию в Мехико, затем в Лондоне специализировался в изучении вооруженных конфликтов и работал в ООН. В 1987 году после просмотра фильмов Андрея Тарковского понял, что безнадежно влюблен в кино.
В 1997 году с первым короткометражным фильмом “Сверхчеловеческое” принял участие в киносмотре в Бельгии. В 1999 году начал писать сценарий своего первого полнометражного фильма “Япония”, который начал снимать только в 2001 году. Картина была представлена на кинофестивале в Роттердаме и удостоилась особого упоминания на Каннском фестивале “Золотая кинокамера”, а также была удостоена премии “Марджан” на кинофестивале в Гаване. В 2004 году Рейгадас выпустил “Кровь”, которую снял молодой режиссер Амат Эскаланте. Фильм был представлен на Каннском фестивале и получил приз в номинации “Особый взгляд”.
В 2005 году Рейгадас снял фильм “Бой в небе”. Картина в Каннах претендовала на “Золотую пальмовую ветвь”. За снятуй в 2007 году фильм “Бесшумный свет” в Каннах удостоился приза жюри, за картину “Свет после тьмы” удостоился премии 65-го Каннского кинофестиваля как лучший режиссер. Рейгадас также выступает в и качестве кинопродюсера.
“При создании фильма сценарий для меня не играет столь важную роль, он лишь немного помогает построить то, что я хочу передать зрителю”, - сказал по одному поводу Карлос Рейгадас.
Напомним, что с 7 по 14 июля в Ереване пройдет 16-й международный кинофестиваль “Золотой абрикос”. Международный кинофестиваль получил более 740 заявок на участие в кинофестивале из разных стран мира, а также для показа был выбран ряд фильмов с авторитетных мировых кинофестивалей: Канна, Берлина, Роттердама. На фестивале пройдут конкурсы иностранных короткометражных, полнометражных, игровых и документальных фильмов, а также конкурс региональных короткометражных фильмов, а во внеконкурсной программе пройдет конкурс “Региональная панорама”. Остальные программы не являются конкурсными. Это “Ереванские премьеры”, “Ретроспективные показы”, “Дань уважения”.