Արմեն Սարգսյանը երազում է Հայաստանը դարձնել աշխարհի առաջատար երկրներից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը երազում է Հայաստանի Հանրապետությունը 15-20 տարի անց դարձնել աշխարհի առաջատար երկրներից մեկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Սարգսյանը հայտնեց հունիսի 10-ին, ՀՀ նախագահի նստավայրում լրագրողների հետ զրույցում:
«Աշխարհը անկանխատեսելի է, դժվար է, պրոբլեմատիկ է, բայց մենք փոքր լինելով հսկայական հնարավորություններ ունենք, եթե միացյալ լինենք ու հստակ ծրագիր ունենանք, թե ուր ենք գնում: Մենք կարիք ունենք Հայաստանի, որը կլինի ոչ թե ծրագրավորողների Հայաստան, այլ արհեստական բանականության, բարձր տեխնոլոգիաների և մաթեմատիկայի կենտրոն: Դրա համար տարբեր բաղադրիչներ են պետք: Այդ բաղադրիչներից մեկը ճանաչելիությունն է: «Մտքերի գագաթնաժողով»-ի մասնակիցները եկել էին բացահայտելու Հայաստանը, և մենք պետք է օգնենք իրենց այդ հարցում, քանի որ միայն այդ ճանապարհով կարող ենք 15-20 տարի հետո լինել աշխարհի առաջատար երկրներից մեկը, և սա է իմ երազանքը»,- ասաց նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը նշեց, որ պետության պարագայում չափը կարևոր չէ, և Հայաստանը փոքր լինելով կարող է լինել գեղեցիկ երկիր:

President Sarkissian dreams of making Armenia one of the world’s leading countries
YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian dreams of making Armenia one of the leading countries of the world in 15-20 years, the President told reporters today.
“The world is unpredictable, difficult and problematic, but we have huge opportunities despite being small if we are united and have a concrete program on where we move on. We need Armenia of artificial intelligence, high technologies and mathematics, rather than Armenia of programmers. This requires different components. One of them is promotion. The participants of the Summit of Minds came to discover Armenia, and we need to help them on this matter because only in this way we can become one of the leading countries of the world in 15-20 years, and this is my dream”, the President said.
Mr. Sarkissian said in case of a state the size is not important, and Armenia can be a beautiful country despite being small.