Շատ պահեր ի ցույց են դնում մեր հարաբերությունների հատուկ, գործընկերային բնույթը. Վլադիմիր Պուտինը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնություն` Սանկտ Պետերբուրգ ժամանած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կոնստանտինովյան պալատում հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի, հարգելի գործընկերներ, ընկերներ: Շատ ուրախ եմ ողջունել Ձեզ կրկին՝ այս անգամ Սանկտ Պետերբուրգում: Չեմ կասկածում, որ Ձեզ համար հետաքրքիր կլինի և հուսով եմ, նաև օգտակար՝ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում մասնակցելու քննարկումներին: Սա հրաշալի հարթակ է՝ հանդիպելու գործընկերների հետ, շփվելու, մտքերով փոխանակվելու ընթացիկ տնտեսական հարցերի շուրջ, խոսելու քաղաքական բնույթ ունեցող մի շարք հարցերի մասին. իմ կարծիքով այսպիսի օգտակար և լուրջ միջոցառում ունենք: Անհարժեշտություն չեմ համարում բնութագրել մեր երկկողմ հարաբերությունները՝ մենք դա անում ենք պարբերաբար, վերջերս հանդիպել ենք Ձեզ հետ, քննարկել շատ հարցեր և հնարավորություն ունեցել խոսել ամեն բանի մասին:
Հիշեցնեմ, որ Ռուսաստանը Հայաստանի առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերն է. 26 տոկոս, գրեթե 2 մլրդ դոլարի ուղղակի ներդրումներ և շատ այլ պահեր, որոնք ի ցույց են դնում մեր հարաբերությունների հատուկ, գործընկերային բնույթը: Ուրախ եմ այսօր հնարավորություն ունենալ հանդիպել Ձեզ և խոսել համալիր հարցերի շուրջ»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը:
Իր հերթին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ Վլադիմիր Վլադիմիրի: Շատ ուրախ եմ կրկին հանդիպել Ձեզ Սանկտ Պետերբուրգում: Վերջերս մենք հանդիպեցինք Նուր-Սուլթանում: Առաջին անգամ հանդիպել ենք 1 տարի առաջ, այս մեկ տարվա ընթացքում մեկ անգամ չէ, որ հանդիպել ենք, փաստացիորեն խոսել մեր ընդհանուր օրակարգի բոլոր հնարավոր հարցերի մասին: Կարծում եմ՝ մեր հարաբերությունները համաչափ են զարգանում: Մեր երկրների միջև, ինչպես Դուք նշեցիք, ռազմավարական, գործընկերային հարաբերություններ են: Եվ դա վերաբերում է ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններին, մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք ԵԱՏՄ, ԱՊՀ, ՀԱՊԿ շրջանակներում: Եվ կարծում եմ, որ այս բոլոր ուղղությունները մեր երկրների համար ունեն ռազմավարական նշանակություն:
Շատ ուրախ եմ, որ մենք այս ուղղություններով հնարավորություն ունենք համաչափորեն զարգացնելու մեր հարաբերությունները: Ուզում եմ ասել, որ այս տարի մեզ մոտ բավական լավատեսական տնտեսական ցուցանիշներ կան. առաջին քառորդի ցուցանիշներով մենք գրանցել ենք 7.1 տոկոս տնտեսական աճ: Ապրիլին տնտեսական ակտիվության մեր ցուցանիշը կազմել է 9.2 տոկոս: Ինչո՞ւ եմ այս մասին խոսում, որովհետև ակնհայտ է, որ սրանք լավ ցուցանիշներ են ոչ միայն Հայաստանի, այլև ԵԱՏՄ համար, քանի որ մեր տնտեսական ցուցանիշները շատ հարցերով կապված են ԵԱՏՄ կազմում մեր հարաբերությունների և ռուսական շուկային հայկական բիզնեսի հասանելիության հետ: Սա շատ կարևոր է:
Հուսով եմ, որ մեզ կհաջողվի որոշ հարցերի դեպքում հասնել այնպիսի որոշումների, որոնք չեն կոտրի տնտեսական աճի այս դրական տեմպը: Ուզում եմ ասել, որ այս տարի մենք նաև դրական աճ ունենք այն զբոսաշրջիկների թվով, ովքեր Ռուսաստանից այցելում են Հայաստան: Եվ հիմա Հայաստանում ամենուր՝ թե՛ մայրաքաղաքում, թե՛ զբոսաշրջային կենտրոններում, կարող ես լսել ռուսական խոսք: Շատ հաճելի է: Ես միշտ նրանց հանդիպելիս պարտադիր հարցնում եմ, հետաքրքրվում, թե ինչպես են իրենց զգում Հայաստանում: Ուզում եմ վստահորեն ասել, որ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկները Հայաստանում իրենց շատ լավ են զգում: Եվ ակնհայտ է, որ ավելի ու ավելի շատ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներ են այցելելու մեր երկիր: Սա, իհարկե, հաճելի է, քանի որ կարծում եմ, որ սա ոչ միայն տնտեսական հարց է, այլև այն առնչվում է մեր մշակութային, հումանիտար կապերին: Նման շփումները, իմ կարծիքով, նպաստում են մեր քաղաքական ու տնտեսական հարաբերություններին»:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական օրակարգային հարցեր: Մասնավորապես, կողմերն անդրադարձել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում հետագա համագործակցությանը, միջկառավարական հանձնաժողովի հետագա գործունեությանը: Կողմերը կարևորել են բարձր մակարդակով շարունակական շփումները և երկկողմ հարաբերությունների առաջընթացն ապահովող հարցերի քննարկման պատրաստակամությունը: Նշվել է աշխատանքային խմբերի շրջանակներում քննարկումների շարունակման անհրաժեշտությունը:

Our special, partnering relations can be noted in many occasions – Putin says to Pashinyan
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who is in Russia's St. Petersburg city met with Russian President Vladimir Putin at Konstantinovsky Palace, ARMENPRESS was informed from the Offic of the Prime Minister of Armenia.
''Honorable Nikol Vladimirovich, dear partners, friends,
I am very glad to welcome you once again, this time in St. Petersburg. I have no doubts that it will be interesting for you and I hope also useful for you to participate in the discussions of the St. Petersburg Economic Forum. It is a very good platform for meeting with partners and discussing and exchanging views on economic issues, speaking about a range of issues of political nature. In my opinion we have a useful and serious event. I see no necessity to speak about our bilateral relations, since we do it regularly. Recently we met, discussed a lot of issues and had the opportunity to talk about everything.
I want to remind that Russia is the leading trade and economic partner of Armenia – 26%, nearly 2 billion USD investments and many other things that show the special and partnering nature of our relations», Vladimir Putin said.
Armenian PM Nikol Pashinyan said, ''I am thankful Vladimir Vladimirovich. I am very glad to meet you again in St. Petersburg. Last time we met in Nur-Sultan, while we first met a year ago and we had numerous meetings during this one year. In fact, we have talked about all the possible issues of our common agenda. I think our relations develop steadily.
As you mentioned, we have strategic, partnering relations and this for not only bilateral relations, but we also actively cooperate in the sidelines of the EAEU, CIS and CSTO and I think all these directions have strategic importance for our countries. I am very glad we have the opportunity to comprehensively develop our relations in these directions.
I want to say that this year we have recorded quite optimistic economic indexes. We have recorded 7.1% economic growth by the results of the 1st quarter of the year. In April our index of economic activity amounted to 9.2%. Why am I talking about this? Because it's obvious that these are good indexes not only for Armenia, but also for the EAEU, because our economic indexes in many cases depend on our relations in the EAEU and the availableness of the Russian market for the Armenian business. This is very important.
I hope we will be able to reach decisions over a number of issues that will not hinder this positive economic tendency. I want to say that we also have growth in the number of tourists this year who visit Armenia from Russia. And now everywhere in Armenia, be it the capital city or other touristic centers one can hear the Russian language. It's very peasant. When meeting them I always ask them how they feel in Armenia. I want to note with confidence that Russian tourists feel very good in Armenia. And it's obvious that more and more Russian tourists will vist our country. Thi is of course very pleasant, since I think it's not only an economic issue but is also about cultural and humanitarian links. Such interactions, in my opinion, foster our political and economic relations''.
During the meeting the interlocutors discussed the issues on the Armenian-Russian agenda. Particilarly, the sides discussed the future coopration in different spheres of the economy, the future activities of the inter-governmental commission. The sides highlighted high-level meetings.