ԵՄ-ում շրջանառության մեջ է դրվում 100 և 200 եվրո թղթադրամների թարմացված տարբերակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ում մայիսի 28-ից շրջանառության մեջ է դրվում 100 և 200 եվրո թղթադրամների թարմացված տարբերակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Deutsche Welle»-ն՝ հղում կատարելով Եվրոպական կենտրոնական բանկին:
Թարմացված թղթադրամները հիմնականում պահպանել են նախորդ գունային գաման, սակայն դիզայնը փոքր-ինչ փոխվել է: Այժմ այդ թղթադրամներն ունեն նույն լայնությունն, ինչն ունի 50 եվրոն: Դրանից բացի, թղթադրամներն ունեն անվտանգության հավելյալ տարրեր: Ներառվել են մարդու աչքի համար անտեսանելի նշաններ, որոնք կարող են ճանաչել հատուկ սարքերը:
Այս փոփոխություններով ավարտվում է եվրոների թարմացման երկրորդ փուլը: Նոր 5, 10, 20 և 50 եվրո թղթադրամներն արդեն թարմացված տարբերակով կիրառվում են:

В ЕС вводятся в обращение обновленные банкноты в 100 и 200 евро
Обновленные банкноты в 100 и 200 евро вводятся в обращение в странах Евросоюза 28 мая. Как передает Арменпресс, об этом сообщает немецкая телерадиокомпания Deutsche Welle со ссылкой на Европейский центральный банк. Обновленные банкноты сохранили прежнюю цветовую гамму, но их дизайн немного изменился. Они стали уже: теперь их ширина такая же, как у купюры в 50 евро. Кроме того, банкноты снабжены дополнительными элементами защиты: на них нанесены невидимые глазу защитные знаки, которые может считать только машина.
Эти банкноты завершают обновление второй серии европейской валюты. Новые купюры в 5, 10, 20 и 50 евро уже вышли в обращение.