Արայիկ Հարությունյանը թատերականի ուսանողների բարձրաձայնած խնդիրները քննարկելու է ինստիտուտի ռեկտոր Լիլիթ Արզումանյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 22-ին Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտորի ընտրություններին հաջորդած բողոքի ակցիայից հետո հանդիպել է ակցիայի մի քանի մասնակից ուսանողի հետ և լսել նրանց տեսակետները տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նախարարը հայտնել է ֆեյսբուքի իր էջում:
«Հանդիպեցի Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի (ԵԹԿՊԻ)՝ բողոքի ակցիա իրականացրած ուսանողների ներկայացուցիչներին։
Հանդիպումն անցավ կառուցողական մթնոլորտում, ուսանողները ներկայացրին խնդիրներն ու տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ իրենց տեսակետները։
Պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք, որ ուրբաթ կհանդիպեմ նաև բուհի ռեկտոր Լիլիթ Արզումանյանին՝ ներկայացված խնդիրների շուրջ նաև նրա տեսակետները լսելու նպատակով»,- գրել է Հարությունյանը:
Անդրադառնալով ուսանողների առաջարկներին` նախարարը հայտնել է, որ ուսանողները նաև առաջարկել են ընդլայնված կազմով հանդիպում բուհի ուսանողության հետ։
«Ուրբաթ օրը կայանալիք հանդիպումից հետո կտեղեկացնեմ նաև ուսանողների հետ հանդիպման տեղի ու ժամի մասին»,-եզրափակել է Հարությունյանը:
Մայիսի 22-ին Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում ռեկտորի ընտրություն է անցկացվել: Ընտրվել է ռեկտորի միակ թեկնածու Լիլիթ Արզումանյանը: Ուսանողներն իրենց անհամաձայնությունն են հայտնել այդ կապակցությամբ` փակելով ինստիտուտի դռները: Նրանք թույլ չեն տվել շենքը լքել ներսում գտնվողներին:
Այնուհետև համաձայնվել են հանդիպել ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ հարցը քննարկելու նպատակով:

Араик Арутюнян с ректором Лилит Арзуманян обсудит проблемы, выдвинутые студентами театрального института
Министр образования и науки Армении Араик Арутюнян 22 мая после акции протеста, последовавшей за выборами ректора Ереванского государственного института театра и кино, встретился с несколькими участниками акции и выслушал их точки зрения относительно происходящих развитий. Как передает «Арменпресс», об этом министр сообщил на своей странице в Facebook.
“Я встретился с представителями студентов Ереванского государственного института театра и кино.
Встреча прошла в конструктивной атмосфере, студенты представили проблемы и свои точки зрения относительно происходящих событий.
Мы договорились, что в пятницу я встречусь также и с ректором вуза Лилит Арзуманян, чтобы выслушать ее точки зрения по выдвинутым вопросам”, - написал Арутюнян.
Говоря о предложениях студентов, министр сообщил, что студенты предложили встречу и в расширенном составе со всеми студентами вуза.
“После встречи, которая состоится в пятницу, сообщу также о месте и времени встречи со студентами”, - заключил Арутюнян.
22 мая в Ереванском государственном институте театра и кино состоялись выборы ректора. Избрана единственная кандидатура ректора - Лилит Арзуманян. Студенты, заблокировав двери института, выразили свое несогласие в связи с этим. Всем кто находился внутри, они не разрешили покинуть здание.
Затем, для обсуждения вопроса они согласились встретиться с министром образования и науки РА - Араиком Арутюняном.