Զելենսկին մտադիր Է նախաձեռնել Գերագույն ռադայի արձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի ընտրված նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կնախաձեռնի Գերագույն ռադայի արձակումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է նրա խորհրդական Դմիտրի Ռազումկովը՝ «1+1» հեռուստաալիքում ելույթ ունենալով «Իշխանության իրավունք» ծրագրի եթերում: «Զելենսկին, բնականաբար, կնախաձեռնի Գերագույն ռադայի արձակումը, քանի որ դրա համար կան մի շարք նախադրյալներ, մասնավորապես, կոալիցիայի բացակայությունը խորհրդարանում»,- ասել Է նա:
Ընտրված նախագահի շտաբն ավելի վաղ տեսահանրագիր Է հրապարակել Ռադայի արձակման մասին: Զելենսկին ինքն ընտրարշավը ընթացքում նույնպես հայտարարել Է Ռադայի վաղաժամկետ ընտրությունների անցկացման հնարավորության մասին: Ուկրաինայի խորհրդարանի հերթական ընտրությունները կկայանան հոկտեմբերի վերջին: Զելենսկու պաշտոնակալության արարողությունը նշանակաված Է մայիսի 20-ին:
Սահմանադրության համաձայն՝ նախագահն իրավունք ունի արձակել Ռադան եւ արտահերթ ընտրություններ նշանակել, բայց խորհրդարանի լիազորությունների ժամկետի ավարտից առնվազն կես տարի առաջ, այսինքն՝ մինչեւ մայիսի 27-ը:
Մինչդեռ, ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, մայիսի 17-ին «Ժողովրդական ճակատ» խմբակցությունը պատրաստվում Է հայտարարել կոալիցիայի կազմի դուրս գալու վերաբերյալ, ինչից հետո պաշտոնական հիմքեր կլինեն պետության ղեկավարի կողմից Ռադայի արձակման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. Ukraine’s President-elect Vladimir Zelensky will initiate the dissolution of the Verkhovna Rada(Ukrainian parliament), his aide Dmitry Razumkov said on the 1+1 TV channel, reports TASS.
“Naturally, Zelensky will initiate the dissolution of the Rada, because there are several preconditions for that, namely the lack of a coalition in parliament”, he said.
Earlier, Zelensky’s team published a video calling for the dissolution of the Rada. During his election campaign, Zelensky mentioned the possibility of a snap parliamentary election. The next Verkhovna Rada election is planned for late October 2019. Zelensky’s inauguration is set for May 20.
In accordance with the Ukrainian constitution, the president may dissolve the parliament and call for a snap election no later than six months before the planned election, that is, no later than May 27.