Մեկնարկել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի աշխատանքային այցն ԱՄՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի աշխատանքային այցն ԱՄՆ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամլո խոսնակ Արեգ Քոչինյանը,ԱԽ քարտուղարը Սպիտակ տանը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ օգնական ու ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի ու Ռուսաստանի հարցերով ավագ տնօրեն Ֆիոնա Հիլլի հետ։
ԱԽ քարտուղարը կարևորել է ԱՄՆ` որպես համանախագահ երկրի դերակատարությունը Ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացում։ Հատուկ օգնական Հիլլն իր հերթին նշել է տարբեր մակարդակներում հայ-ամերիկյան փոխգործակցության ընդլայնման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային հարցեր, ներդրումների և ֆինանսական աջակցության հնարավորությունները։
Կարևորվել է Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական գործընթացներին ու ոստիկանության համակարգի բարեփոխումներին ամերիկյան աջակցությունը։
Կողմերը ևս մեկ անգամ ընգծել են ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծման կարևորությունը։

Secretary of Security Council of Armenia begins working visit to US
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The working visit of Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan to the United States has kicked off, his Office told Armenpress.
Armen Grigoryan met with US President’s special advisor Fiona Hill in the White House.
The Secretary of the Security Council of Armenia highlighted the role of the US as an OSCE Minsk Group Co-Chair country in the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict.
In her turn presidential advisor Fiona Hill attached importance to expanding the Armenian-American partnership at different levels.
During the meeting the sides discussed the Armenian-American relations’ agenda and the possibilities of investments and financial support.
They attached importance to the US support to the ongoing democratic processes and police reforms in Armenia.
The sides once again highlighted the importance of solving the Karabakh conflict through peaceful means.