Վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում է
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանեց Բրյուսել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, քիչ անց Նիկոլ Փաշինյանը կուղևորվի Եվրոպական խորհրդի շենք։ ՀՀ վարչապետին կդիմավորի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը։
Դոնալդ Տուսկի անունից Արևելյան գործընկերության տասնամյակի առթիվ կտրվի պաշտոնական ընթրիք ։ Ողջույնի խոսքով հանդես կգան Դոնալդ Տուսկը, Լեհաստանի նախկին ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին, Շվեդիայի նախկին ԱԳ նախարար Կառլ Բիլդտը։ Հանդիպմանը խոսք կուղղեն Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը։
Միջոցառմանը մասնակցելու է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը տեղեկացրել էր, որ հայկական և ադրբեջանական պատվիրակությունների պաշտոնական բանակցություններ ծրագրված չեն։
Եվրամիության Արևելյան գործընկերության ծրագրին անդամակցում են հետխորհրդային վեց պետություններ՝ Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Մոլդովան, Բելառուսը և Ուկրաինան։ Հայաստանը երկու տարի առաջ՝ 2017-ին է ստորագրել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը արդեն վավերացրել են Եվրամիության մի շարք երկրներ:

Делегация во главе с премьер-министром Армении прибыла в Брюссель
Делегация во главе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном прибыла в Брюссель. Как передает корр. Арменпресс, скоро Никол Пашинян отправится в здание Совета Европы. Председатель Европейского совета Дональд Туск встретит премьер-министра Республики Армения.
По случаю 10-летия Восточного партнерства состоится официальный ужин от имени Дональда Туска. С приветственными речами выступят Дональд Туск, экс-министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский, экс-министр иностранных дел Швеции Карл Бильдт. На встрече выступят высокий представитель Европейского Союза по вопросам внешней политики и безопасности, вице-председатель Европейской комиссии Федерика Могерини, председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер и председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев также примет участие в мероприятии.
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сообщала, что официальных переговоров между делегациями Армении и Азербайджана не запланированы.