Վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում է
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանեց Բրյուսել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, քիչ անց Նիկոլ Փաշինյանը կուղևորվի Եվրոպական խորհրդի շենք։ ՀՀ վարչապետին կդիմավորի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը։
Դոնալդ Տուսկի անունից Արևելյան գործընկերության տասնամյակի առթիվ կտրվի պաշտոնական ընթրիք ։ Ողջույնի խոսքով հանդես կգան Դոնալդ Տուսկը, Լեհաստանի նախկին ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին, Շվեդիայի նախկին ԱԳ նախարար Կառլ Բիլդտը։ Հանդիպմանը խոսք կուղղեն Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը։
Միջոցառմանը մասնակցելու է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը տեղեկացրել էր, որ հայկական և ադրբեջանական պատվիրակությունների պաշտոնական բանակցություններ ծրագրված չեն։
Եվրամիության Արևելյան գործընկերության ծրագրին անդամակցում են հետխորհրդային վեց պետություններ՝ Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Մոլդովան, Բելառուսը և Ուկրաինան։ Հայաստանը երկու տարի առաջ՝ 2017-ին է ստորագրել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը արդեն վավերացրել են Եվրամիության մի շարք երկրներ:

PM Pashinyan’s delegation arrives in Brussels
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. The delegation led by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has arrived in Brussels. The correspondent of ARMENPRESS reports that a bit later Pashinyan will head to Europa Building. President of the European Council Donald Tusk will meet Pashinyan.
An official dinner will be hosted by Donald Tusk on the occasion of the 10th anniversary of the Eastern Partnership.
Azerbaijan’s president Ilham ALiyev will also participate in the event.
The spokesperson of the Foreign ministry of Armenia Anna Naghdalyan had informed earlier that no official talks are planned between the Armenian and Azerbaijani delegations.
6 post-Soviet countries participate in the Eastern Partnership initiative, which are Armenia, Georgia, Azerbaijan, Moldova, Belarus and Ukraine. In 2017 Armenia and EU signed the Comprehenisve and Enhanced Partnership Agreement, which has already been ratified by a number of European states.