Չեխիայի նախագահը խոստանում է աջակցել Հայաստանին Ռուսաստանից տնտեսական կախվածությունը նվազեցնելու հարցում
Չեխիան կփորձի աջակցել Հայաստանին՝ Ռուսաստանից տնտեսական կախվածությունը նվազեցնելու, տնտեսական հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնելու հարցում։
Ինչպես Պրահայից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելն այդ մասին ասել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ նախագահական նստավայրում հանդիպմանը հաջորդած համատեղ ասուլիսի ընթացքում։
Չեխիայի նախագահը հայտարարել է՝ ողջունում է Հայաստանի քայլերը Ռուսաստանից ունեցած տնտեսական կախվածությունը նվազեցնելու ուղղությամբ։ Նա շեշտել է, որ Ռուսաստանն օգտագործում է իր ունեցած ազդեցությունը, ճնշումներ է գործադրում հարևան երկրների վրա և թույլ չի տալիս, որ նրանք հարաբերություններն ընդլայնեն այլ երկրների հետ։
«Հայաստանը ռուսական շուկայից մեծ կախվածություն ունի, և մենք կփորձենք աջակցել, որպեսզի երկիրը կարողանա նվազեցնել այդ կախվածությունը»,- ասել է Պավելը՝ հիշեցնելով, որ Եվրամիության խորհուրդը նախօրեին որոշում էր ընդունել Հայաստանից արտահանվող ապրանքների շուրջ 80 տոկոսի համար ազատականացնել Եվրամիության շուկան՝ երկու տարի ժամկետով վերացնելով դրանց համար մաքսատուրքերը։
Չեխիայի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի հետ համագործակցության ներուժ է տեսնում մի շարք ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, արհեստական բանականությունը, կիբեռանվտանգությունը, անվտանգությունը։
«Մենք այս հարցերի վրա ուշադրություն ենք դարձնում մեր հանդիպումների ընթացքում, և հույս ունեմ առաջիկայում կունենանք կոնկրետ արդյունքներ»,- ասել է Պավելը։
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելի հանդիպումը կայացել է սեպտեմբերի 3-ին նախագահական նստավայրում` Պրահայի ամրոցում. առանձնազրույցին հաջորդել են պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով քննարկումները։
Նախագահների մամուլի ասուլիսին հաջորդել է Վահագն Խաչատուրյանի հանդիպումը Չեխիայի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլի հետ Վալդշտեյն պալատում։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Սենատի փոխնախագահները, Արտաքին կապերի, պաշտպանության և անվտանգության, ինչպես նաև ԵՄ հարցերով հանձնաժողովների նախագահները։
Ապա քննարկումները կշարունակվեն նաև Պատգամավորների պալատում. ՀՀ նախագահին կողջունի Պատգամավորների պալատի նախագահ Տոմիո Օկամուրան։
Պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսված է նաև հանդիպում Չեխիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև տեղի կունենա «Համերաշխություն. ի նշանավորումն 1988 թվականի երկրաշարժից հետո Հայաստանին ցուցաբերած Չեխիայի աջակցության» խորագրով միջոցառումը։

Czech President pledges support for Armenia in reducing economic dependence on Russia
The Czech Republic will seek to support Armenia in reducing its economic dependence on Russia and diversifying its economic relations.
As the Armenpress correspondent reports from Prague, Czech President Petr Pavel made the remarks during a joint press conference following his meeting with Armenian President Vahagn Khachaturyan at the presidential residence.
The Czech President said he welcomed Armenia’s steps towards reducing its economic dependence on Russia. He stressed that Russia uses its influence to exert pressure on neighbouring countries and prevents them from expanding relations with other countries.
“Armenia is heavily dependent on the Russian market, and we will seek to provide support so that the country can reduce that dependence,” Pavel said, recalling that the Council of the European Union had decided a day earlier to liberalise the EU market for around 80% of goods exported from Armenia by removing tariffs on them for a period of two years.
The Czech President said he saw potential for cooperation with Armenia in a number of areas, including energy, artificial intelligence, cybersecurity and security.
“We focus on these issues during our meetings, and I hope that we will have concrete results in the near future,” Pavel said.
The meeting between Armenian President Vahagn Khachaturyan and Czech President Petr Pavel took place on September 3 at the presidential residence at Prague Castle. Their one-on-one meeting was followed by discussions in an expanded format with the participation of the delegations.
The presidents’ press conference was followed by Vahagn Khachaturyan’s meeting with President of the Czech Senate Miloš Vystrčil at the Waldstein Palace. The meeting was also attended by the Senate’s vice-presidents and the chairs of the committees on foreign affairs, defence and security, as well as EU affairs.
The discussions will then continue at the Chamber of Deputies, where the Armenian President will be welcomed by President of the Chamber of Deputies Tomio Okamura.